В Нови Искър се готвят за потоп

share

Хората в Нови Искър вече се готвят за предстоящото снеготопене, съобщи БТВ. Причината за опасността е, че тук е най-ниската точка в Софийското поле. През 2005 г. градът бе наводнен от река Искър, но водата създава проблеми всяка година.

„Притесняваме се, предвид очакваното обилно снеготопене. Създадохме инициативен комитет и съвместно с общината въведохме организация за пълнене на чували с пясък и план за действие,” каза г-н Благой Тошев, собственик на къщата, пред която работят доброволците. По думите му има готовност за предотвратяване на сценария отпреди седем години.

В акцията се включиха представители на форума OFFRoad-Bulgaria. Те участваха и в спасителните и възстановителни работи след потопа в село Бисер.

„През почивните дни идваме да пълним чувалите,” каза Ник Николов, член на форума. Той обясни, че чувалите се пълнят с пясък на 60%, за да могат да слегнат и да не бъдат отнесени от водата. По думите му вече са подготвени около 600 чувала. Следващият уикенд броят им трябва да достигне 1000, което според Николов дава аванс от 1 час в случай на пробив по дигата. Хората от форума са маркирали с GPS координати местата, които се нуждаят от уплътняване.

„Една защита е толкова здрава, колкото са здрави слабите й места,” каза Николов и добави, че представителите на форума имат готовност за реакция при необходимост.

Районният кмет Даниела Райчева каза повече за мерките, взети от държавата и институциите. Стана ясно, че Столична община и район Искър са сформирали оперативен щаб, който следи ежедневно речното ниво. В огледа на реките се включват и сформираните инициативни комитети с участието на местни жители.

По искане на столичния кмет Йорданка Фандъкова от няколко дни е започнало почистване на речните корита и укрепване на дигите на реките Искър и Лесновска. Резултат вече има и от проверката на опасните язовири в страната. Бяха проверени над 600 язовира.

„Трябва да е ясно, че всеки язовир е потенциално опасно съоръжение,” каза Милчо Иванов, управител на държавното предприятие „Язовири и каскади”. По думите му поради липса на технически персонал, отсъствие на работеща нормативна база и недостиг на финансиране проверяващите са заварили „забравени от Бога” съоръжения. Причината е, че някои от тях се поддържат от хора, които нямат техническа култура за това, посочи Иванов.

Инспекторите са дали предписания да бъдат почистени преливниците и да бъде изрязана растителността, където е необходимо. Кризисните щабове трябва да реагират адекватно, каза още Милчо Иванов и уточни, че в зависимост от интензитета на снеготопенето на места може да стигне до евакуация на населението.

Водещи новини

Още новини