В Плевен разработиха План за интегриране на българските граждани от ромски произход

Булфото (архив)
share

В община Плевен бе разработен и приет План за действие в изпълнение на стратегията за интегриране на българските граждани от ромски произход и други в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация, съобщават от общината.

Предвидени са мерки за периода до края на 2020 година в изпълнение на Областната стратегия с тази цел. През 2012 г. е приета Национална стратегия за интегриране на ромите /2012 - 2020 г./ и план за действие към нея. Съгласно механизмите на регионалното планиране, местната изпълнителна власт изпълнява задължението си да изготви планови документи на ниво област и община, в съответствие с Националната стратегия.

Общинският план на Плевен има обем от 58 страници. Документът съдържа анализ на ситуацията в община Плевен, преглед на приоритетите, механизмите за управление, предвиден е мониторинг и оценка на резултатите

. В анализа се посочва, че според данните на статистиката от преброяването през 2011 г., в област Плевен живеят 269 752 души, като 131 152 от тях са жители на община Плевен. По възрастов признак 16,15 на сто от живеещите са на възраст до 17 години, 66,22 на сто са на възраст от 18 до 64 години, а над 65 години са 17,63 на сто. Характерно за етническия състав на населението в общината е по-високият относителен дял на българската етническа общност с около 8 пункта спрямо този за страната.

За община Плевен относителният дял на българската етническа общност е 92,6 на сто от населението, докато средният дял за страната е 84,8 на сто. В документа на Община Плевен се посочва още, че образователната структура на населението е неразривно свързана с неговата етническа принадлежност. Посочено е, че хората с висше образование в областта са 40 870, като по-големият дял от висшистите живеят на територията на община Плевен. Те са 29 364, което е 71,85 на сто от населението на община Плевен.

Приетият от ОбС в Плевен План за действие в изпълнение на стратегията за интегриране на българските граждани от ромски произход и други в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация, е отворен документ и може да се актуализира, допълва и променя според реалната обстановка в общината. Планът е приет след продължителен дебат от общинските съветници. Въпреки разгорещената дискусия е получил голяма подкрепа - 30 от съветниците са гласували "за", двама са били "против", а шестима са се въздържали.

Водещи новини

Още новини