Над 7800 сезонни работници от трети държави са работили у нас през 2018 г.

Pixabay
share

Над 7800 сезонни работници от трети държави са работили у нас в сектор „Туризъм“ през 2018 г. Това каза министърът на труда и социалната политика Бисер Петков на брифинг след заседание на Междуведомствения съвет за кадрите в туризма.

„На днешното заседание бяха представени възможностите на Държавно предприятие „Българо-Германски център за професионално обучение“ за обучение на кадри в туризма. Възможностите на предприятието са свързани на първо време с изпълнение на заложени мерки в Националния план за действие по заетостта.Това е свързано с предоставяне на възможност да се използва времето между края на един активен летен сезон до началото на следващия да се извърши обучение по професии по двете професионални направления, свързани с туризма. Нещата са регламентирани“, обясни министър Петков.

Той посочи, че става дума за обучение на безработни лица, като разходите, свързани с тяхното пребиваване в центровете, се финансират за сметка на Националния план за действие по заетостта. „Разчитаме, че с това, което днес представихме, и с последващата комуникационна кампания, ще предизвикаме интереса на работодателите в туризма да заявяват обучение и на заети при тях лица, което ще финансират със собствени средства. За да може да реализираме основната цел на подписаното в края на септември споразумение между Министерството на труда и социалната политика и Министерството на туризма – а именно да подпомогнем повишаване качеството на кадрите в туризма“, обясни социалният министър.

Петков посочи, че в резултат и на тези мерки, и на по-голямото търсене на сезонна работна ръка в туризма тази година е имало ръст над 2 пъти на регистрираните сезонни работници от трети държави. „Данните показват, че са регистрирани над 7800 сезонни работници от трети държави. Продължаваме да работим в тази посока“, коментира той.

Водещи новини

Още новини