Директорът на НДК: Инвестицията в НДК по повод председателството е стратегическа инвестиция и в културата

БНТ
share

„Инвестицията в НДК по повод Председателството на Съвета на ЕС е стратегическа инвестиция и в културата“. Това каза в предаването на БНТ „Денят започва с Георги Любенов“ председателят на Съвета на директорите на НДК Борислав Велков. Той отбеляза, че тази инвестиция остава в НДК, който е много важен за страната, за столицата, за всички посетители и за цялата културна общност.

„Направената инвестиция от около 45 млн. обхвана около 80% от НДК. Когато НДК е бил построен, това е била една огромна инвестиция - над 200 млн. и е съвсем нормално 30 години по-късно да се инвестира в поддръжката на тази сграда. Винаги има още какво да се направи – това е многофункионална, динамична сграда, изпълнена с много културно и конгресно съдържание и амортизацията на една такава сграда е голяма. Зала 1 може би е следващ обект на инвестиция. Нямаме все още конкретни намерения в тази посока, то това е в стратегическите ни планове“, отбеляза още Велков.

Той бе категоричен, че иска именно НДК да излъчва най-важният сигнал в културата- това да бъде най-голямата антена за култура в София и България. „Иска ми се НДК да бъде отворен, да има постоянна циркулация на хора и идеи“, каза още Велков и определи НДК като преди всичко културно пространство, чието бъдеще минава през неговото минало. В НДК има много изкуство и култура, които трябва да бъдат съхранени, анализирани и пренесени във времето за следващите поколения. Това е нашата стратегическа цел- да отворим НДК максимално не само за културната общност, но за всички, които имат потребност от култура ежедневно, постоянно и за които това е начин на живот. От голямо значение е да привлечем новите поколения към НДК. Целта ни е те за разберат какво има в НДК, да им го покажем по дигитален, алтернативен начин, НДК трябва да е част от сърцето на София, част от общуването на младите хора с културата“, категоричен бе Велков.

Според него подходът при управлението на НДК е от една страна, стратегически, от друга страна, трябва да се обръща специално внимание на по-малките културни пространства, които са културната платформа на НДК. „Театър Азарян продължава да работи активно с всичките си представления, в много от тях НДК участва като продуцент и копродуцент. ДНК е много интересно алтернативно  концептуално място за съвременен танц и пърформанс, Литературен клуб „Перото“, Кино „Люмиер Лидл“ , Артгалерията отново работи след Председателството, отделно от самото създаване на НДК има фиксирани в него пространства и за култура, и за конгресна дейност – всичко това функционира в единен ритъм“.

Запитан от водещия какво се случва, ако разработените пространства не печелят и разходите им са повече от приходите, Борислав Велков отговори, че това е въпрос на ефективен културен мениджмънт и допълни: „Поначало НДК не е бил бизнес проект. Той е създаден в едни други времена, в друга икономическа действителност. Това обаче не означава, че дейността на НДК по отношение на културните проекти  не може да бъде печеливша. Тук опираме до внимателна селекция на съдържание - как се организира цялата продукция и целият процес. Така че сме изключително внимателни към това и търсим точната формула“.

Председателят на Съвета на директорите анонсира и двата големи културни проекта на НДК в следващите месеци – Киномания и Новогодишен музикален фестивал. Той каза, че около 1 млн. души са били на Киномания през годините, а сега предстои 32-рото издание на форума. „По традиция вече 5 години започваме Киномания с български филм – тази година това е „Времето е наше“. Имаме още 4 български игрални филма, 1 документален и една българска копродукция в Киномания. Посланието ни тази година е „Големите филми преди големите награди“, отбеляза Велков.

След Киномания следва Новогодишен музикален фестивал. „Започваме тази година с Best Of Swing  завършваме с традиционния празничен новогодишен концерт на 1 януари. Ангел Заберски също е част от фестивала с концерт в зала 1“, каза още Велков.

Водещи новини

Още новини