Впечатлен съм от всички участници, видяхме професионално ръководство, синхрон и добро взаимодействие на формированията в състава на усиления батальон.
Това каза заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков днес, 19 октомври, след като наблюдава заключителния етап на тактическото учение с бойни стрелби „Ответен удар – 2018 г.”, което се провежда на учебен полигон „Корен“.
В учението участваха военнослужещи от 42-ри механизиран батальон, с командир подполковник Ивайло Иванов, от състава на Втора механизирана бригада и придадените към батальона формирования от Сухопътните войски и Военновъздушните сили.
Те изпълниха задачи, свързани със заемане, инженерно оборудване и маскировка на район за отбрана, водене на отбранителни бойни действия, извикване огъня на артилерията и авиацията, оказване на медицинска помощ, включваща извличане на ранени от бойното поле, оказване на долекарска помощ и извършване на медицинска евакуация със санитарни автомобили и подготовка за последваща евакуация, маньовър със сили и средства и др.
Днес на учебен полигон „Корен“ действията на военнослужещите от Сухопътните войски наблюдаваха също заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, командващият на Съвместното командване на силите генерал-лейтенант Любчо Тодоров, секретарят по сигурност и отбрана на президента на Република България Стефан Янев, заместник-командирът на Сухопътните войски бригаден генерал Валери Цолов, висши офицери от въоръжените сили, представители на държавната и местната власт.
Висока оценка на достигнатото ниво на подготовка на участниците в „Ответен удар - 2018“ даде и заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев.
„Колегите са се постарали, отлично са подготвени, отлично представяне, демонстрираха висок дух и професионализъм”, каза той.
В тактическото учение с бойни стрелби „Ответен удар – 2018“ участваха около 700 военнослужещи и над 190 единици бойна и специална техника от състава на Втора механизирана бригада, танкова рота от Центъра за подготовка на специалисти – Сливен, огнеметно-димов взвод от 38-ми батальон за ядрена, химическа и биологична защита и екология – Мусачево, взвод за сигнално разузнаване и електронна война, курсанти от Националния военен университет „Васил Левски”, както и военнослужещи и летателна техника от Военновъздушните сили.
Целта на учението бе да се повиши подготовката и да се усъвършенства взаимодействието на участващите формирования при изпълнение на задачи в отбранителна операция.