Движението за права и свободи отдавна не защитава интересите на своите избиратели, а работи само в полза на свои тясно партийни и котерийни цели. Това е ясно отдавна, доказано е от изследвания на учени и експерти като проф. Евгения Иванова и др., писала съм и преди за това. Но има поредно доказателство – днешният бойкот на депутатите на Ахмед Доган срещу промяна в Закона за местно самоуправление и местна администрация.
Става дума за законопроекта за местното самоуправление, който дава правомощия на кметовете да назначават охрана в населените места. Според ДПС този проект е вреден за обществото, а въпросните отряди могат да се използват не по предназначение. По места обаче и без съгласието на опозицията кметове вече работят с частни охранители.
Вносителите на промените от ГЕРБ се съгласиха да обсъдят вече обсъжданата в парламентарните комисии промяна, само и само да има мир и да се заработи в събранието, след като вчера парламентарната опозиция не се яви на работните си места. Припомням, че депутатите са длъжни да се явяват на работа – за това им се плаща от джоба на данъкоплатците. Председателят на движението Мустафа Карадайъ пък не скри задоволството си от проявения инатлък на своите и обяви, че „кворумът се осигурява от опозицията”.
Все едно това ще нахрани и опази от престъпни набези неговите избиратели. Още в началото на май в медиите излязоха публикации, че в Кърджалийски регион, обявен от години за бастион на ДПС, местната полиция преговаря с частни охранители, за да опази селско стопанската продукция на трудолюбивите хора там.
„В Кърджали и Черноочене работят смесени и самостоятелни патрули. В останалите РУ на МВР в областта опазването на реколтата е постоянна задача на районните и младши районните полицейски инспектори, полицейските патрулни екипи, служителите на Пътна полиция, а в определени случаи и оперативни работници.
В изпълнението на задачата са проведени срещи с представители на частни охранителни фирми, осъществяващи дейност в този отрасъл, за засилване на тяхната бдителност и уточняване на реда за обмен на информация. С ръководители на земеделски кооперации, кметове по места е уточнена организация за охрана на складови бази за съхранение на селскостопанска продукция”.
Хората по места – не само в Кърджали, отдавна твърдят, че нямат сигурност, пропищели са в цяла България от т.нар.битова престъпност, кметовете са раздвоени дали искат или не частни охранители, но на Карадайъ му е по-важно да се прави на важен.
Ясно е, че няма как до всеки българин да бъде назначен по един полицай да го пази. Според статистиката в МВР работят малко под 50 000 души, но само 22 000-25 000 от тях се занимават с подобна дейност. Докато частните охранители, регистрирани назад във времето, са над 200 000. Е, така и така ги има, кое пречи да се използват за подобряване на сигурността на гражданите? Разбира се, по ясно разписани и регламентирани законови правила и ред, които не са в противоречие с Конституцията и други нормативи, които законотворците могат да сътворят читаво, когато не "бягат от час".