За едни сватба, за други брадва – приказка без край

булфото/архив/
share

В сезона на бума на циганските сватби, в общините  пак валят жалби и оплаквания от шума и чалгата. Това е проблем на данъкоплатци, в който няма грам новина. И който ведомствата по места пръст не помръдват да решат. Те, както е знайно, са закриляни от политиците, които пък, както също е известно, си къткат циганите за целите на преизбирането им от вот на вот.

„Десетки сигнали за силна музика по селата постъпват ежедневно в община Тунджа. Проблемите са най-вече в ромските квартали. През последния месец само в село Веселиново са съставени 30 административно-наказателни постановления”, съобщи „Новини.бг”.

За това каква е събираемостта на тези санкции, никой не ще да пита, защото отговорът е ясен.

Преди това аналогични жалби дойдоха от Пещера, Пазарджик, Дупница, Кюстендил и къде ли още не.

Въпросът е обаче защо местните управи са тъй безхаберни към болките и проблемите на хората? Почти във всеки град обещават от години, но не правят съответни поправки в Наредбите за обществения ред, които ясно и точно да регламентират как едните да се веселят така че да не пречат на другите. Защото, ако ти вдигаш сватба, комшията ти може да оплаква мъртвец примерно.

Всяка година, основно през лятото, си пишем, коментираме и апелираме все за едни и същи неща, но промяна и най-вече ред в бъркотията няма.

И диалог между хората няма, та камо ли толерантност. Докато циганите се оправдават, че пищните и шумни сватби са част от бита им, българските им съграждани не щат и да ги чуят. Когато заговорят етническите българи, пък ромите се правят, че не ги чуват.

Затова са нужни ред, правила и санкции, които да се прилагат наистина, а не наужким. Иначе приказката „за едни сватба, за други брадва” ще продължи живота си безкрай.

„Този проблем няма етнически профил. Институциите у нас не правят нищо не само за ромите, те не са изключение, а за цялото общество. Те не функционират добре от близо 30 години и доказателства за това има в много области. Дори в това, че само за 1 година и само в Германия са емигрирали близо 40 000 българи”. Това коментира по повод бездействието на ведомствата у нас пред „Новини.бг.” политологът Румян Русинов.

Водещи новини

Още новини