Българката Цветелина Попова-Уланд каза, че все още няма контакт с двете си деца, отнети от социалните служби в Норвегия.
В момента ми е отказано свиждане, разговор по телефона, никакъв контакт, посочи Уланд на пресконференция. Тя разказа, че преди две седмици е имала среща с агенцията за закрила на детето заедно със своя адвокат, който попитал служителите как се чувстват децата и отговорът бил, че те са добре. Това ставало ясно от думи на бащата, при когото вече бил синът й, а дъщерята още е в приемно семейство.
Делото е дадено в апелативен съд, датата не знаем, но съм притеснена, че самото назначаване на дата, разглеждането на случая отново отнемат много време, а нямам представа как са децата, посочи Уланд. Тя поясни, че това, че децата са взети от службата за закрила на детето, е било обжалвано, но не е било взето под внимание. Паралелно върви и съдебно дело, тъй като бащата иска права върху двете деца.
Доколкото разбрах нашият консул в Осло иска да се види с децата и се надявам да му бъде позволено, посочи българката, цитирана от БТА.
Анжела Шварц, изпълнителен директор на фондацията на академик Александър Балкански, близка приятелка и бивша колега на Цветелина Попова-Уланд, която познава децата й добре, изрази от името на семейството й, от нейно и от свое име благодарност към българските институции в лицето на МВнР, Държавната агенция за закрила на детето, националния омбудсман, социалното министерство, които са участвали в среща по случая. Основната цел на Цветелина, по думите й, е да си върне децата, защото те не са й отнети, защото е лош родител, а "просто защото е българка". Шварц е убедена, че българските институции правят каквото могат и по необходимия начин по проблема.
По думите й Цветелина няма да се откаже, докато не върне децата си, тя не е против бащата да се вижда с тях, въпросът е да създаде комфортна среда на общуване. Няма проблем 10 дена децата да бъдат при него, при определени условия, и 20 дена дена при Цвети, но те трябва да останат при нея, трябва да говорят на български, да се занимават със спортна и художествена гимнастика, да могат да си идват в България и да се виждат с баба си и дядо си, както и с приятелите им тук, каза Щварц. Децата са прекрасни, те имат страхотно бъдеще и в момента то им се отнема, защото те вероятно не могат да се занимават с интересите и способностите си в гимнастиката, смята Шварц.
На пресконференцията присъстваха и други родители, попадали в подобна ситуация, както и българи, живеещи от години в Норвегия, които бяха с протестни тениски и плакати.
Вчера от българското външно ведомство информираха, че представители на български и норвежки институции са имали двустранни консултации по въпроси относно прилагането на действащите международните договори и приложимото национално законодателството, уреждащо правата и закрилата на детето. Инициираните консултации са в резултат на разговора на вицепремиерa и министър на външните работи Екатерина Захариева с посланика на Норвегия Лизе Николине Клевен Гревстад, която в началото на юни т.г. е била поканена в МВнР за разяснения по случая с отнетите деца на българската гражданка Цветелина Уланд от норвежките социални служби.