Нова опасна мания върлува сред подрастващите. Интернет предизвикателства и игри като „Син кит“ или „Сол и лед“ карат децата да вършат застрашаващи живота им дейтвия.
Родители алармират дори, че са чували за задачи, в които тийнейджъри трябва да погълнат капсула препарат за пране. Да пресечеш магистралата също е сред опасните ситуации, които се разпространяват чрез интернет.
Според Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет онлайн средата е част от ежедневието на децата.
„Интернет е част от реалния им живот, това е социална среда, това е среда за комуникация“, посочи експертът в студиото на „Здравей, България“ по Нова телевизия.
По думите му тийнейджърството е възраст, в която децата са склонни да предприемат всякакви предизвикателства.
„Когато казваме, че интернет е опасен и виновен, ние отхвърляме проблема“, смята специалистът, като обясни, че в Центъра от 4 години се правят обучения с деца как да бягат от опасностите в мрежата.
Според събеседника му в студиото Ива Екимова е важно да се говори с децата, но не когато е късно. По думите й нарушената комуникация вътре в семейството, но отношенията в училище, водят до подобни действия.
„Няма как едно дете да бъде изолирано от тези отношения и да не стигне дотук“, посочи тя.
По думите й трябва отговорно да се отнасяме към тази комуникация.
„На децата трябва да им се поставят задачи, които са им интересни. Със забрани и регулиране нищо не може да се направи“, посочи Георги Апостолов от Центъра за безопасен интернет онлайн.