Психотерапевт разкри ключа към доброто възпитание (видео)

Pixabay
share

Позитивното родителство е по-скоро синтез от добри практики, които да подпомагат изграждането на връзката между родителя и детето.

Това коментира пред Novini.bg психотерапевтът от Института по позитивна психотерапия Милена Манова.

„Това, върху което се акцентира, е не родителят колко знае, а да си даде сметка, че отношенията му с детето са паралелните му взаимоотношения със света“, посочи експертът.

Според метода на възпитание добрата връзка с детето помага за по-лесното преодоляване на трудностите в различните етапи от детското развитие.

„Идеята е да се изгради стратегия, която да окуражава детето, да му дава стимул за бъдещето, да разгръща капацитета му. Трябва да се концентрираме върху детето и да изграждаме личността му“, смята  д-р Манова.

По думите й работата с емоцията е важна от много гледни точки. Причината е, че чрез дешифрирането им се опитваме да разбираме света.

„Умението да общуваме с другия и да влизаме в интеракция е също част от идеята ни как да съществуваме по-благотворно в света“, подълни психотерапевтът.

От друга страна езикът на родителя към детето определено влияе на агресивността му. Затова специалистът препоръчва употребата на фрази от типа „хареса ми как се справи“, „гордея се с теб“, „умен си“. Подобни думи влияят положително на наследниците ни.

„Не е страшно да хвалим детето си, няма да го прехвалим. По-голяма беда има не какво казваш, а как го казваш наистина“, смята д-р Манова.

Според нея децата имат умерено усещане кои са, но е добре да получават знаци за признание на личността си.

„Детето трябва да развие достатъчна критичност към действията си“, коментира психотерапевтът.

Цялото интервю с психотерапевта от Института по позитивна психотерапия Милена Манова можете да гледате тук:

Водещи новини

Още новини