За първи път младоженци сключиха брак в античния град "Нове" край Свищов, обединявайки съвременния граждански ритуал и традициите от времето на Римската империя.
На младоженците Александър Александров и Кръстина Балева им хрумнало да организират нетрадиционната церемония в рамките на четиринадесетото издание на фестивала на античното наследство "Орел на Дунава". Получили пълно съдействие от община Свищов и Туристическия информационен център, организатори на фестивала.
Идеята била подкрепена от техните родители, близки и приятели, които облечени в одежди от времето на император Траян участваха в церемонията, която се състоя на Принципията /площада/ в античния град Нове.
Проучихме как в античността са се организирали сватбените церемонии, и установихме, че условностите са били много по-малко в сравнение със съвременните ритуали, коментира за БТА младоженецът Александър Александров.
В началото на хилядолетието в сватбената церемония, бъдещата невеста е водена от своята дойка до олтара, затова днес, до мястото, където върховния жрец дава своята благословия ме доведе моята майка, разказа Кръстина.
Важно е било, воалът, който е забраждал главата на момичето да бъде в огнен цвят - червен, оранжев или жълт. Тя е избрала червеното.
След като пред служителите от общината и пред "върховния жрец" на античния град двамата декларираха , че са навършили възраст за брак, а родителите и свидетелите им дадоха своето съгласие, шпалир от гости и приятели ги аплодира.
Те положиха подписите върху съвременен документ за граждански брак и върху глинена плоча, която ще остане техен спомен.
Двамата се запознали като студенти в Стопанската академия "Д.А. Ценов", живеят заедно от пет години, като всеки от тях, след завършване на висшето си образование се реализира в своята специалност в крайдунавския град. Намерението им е да отгледат и своето поколение тук.
Във фестивала на античното наследство участват над 200 възстановчици от четири държави. Те пресъздават бита, занаятите и битките в древния свят.