В Деня на Ботев: България се преклони пред героите, а Караянчева напомни: Можем сам да градим бъднините си

share

България се преклони пред паметта на Христо Ботев и загиналите за свободата на България.

Точно в 12:00 часа на обяд сирените в цялата страна дадоха знак за едноминутно мълчание.

Стотици българи се събраха отново днес на връх Околчица във Врачанския балкан, където е била последната битка на Ботевата чета.

Тази година се навършват 142 години от гибелта на поета-революционер Христо Ботев. След като на 1 юни 1876 г. Ботевата чета се изтегля към връх Вола и оттам към върховете Камарата, Купена, Околчица, където в продължение на цял ден води сражения, щабът на четата се събира привечер, за да обсъди по-нататъшните действия. Тогава Христо Ботев е убит. За негов заместник е определен Никола Войновски, след което четата тръгва на югоизток. Ботевата чета води сражение в района на Рашов дол, край Лютиброд. В боя загиват Георги Апостолов и още 10 четници.
Празникът за пръв път се отбелязва във Враца и Пловдив през 1884 година. Официално денят се отбелязва от 1901 г. на връх Вола. От 1953 г. до 1988 г. се чества като Ден на Ботев и на загиналите в борбата против турското робство, капитализма и фашизма и в Отечествената война, от 1988 г. до 1990 г. - като Ден на Ботев и на загиналите за национално и социално освобождение на България, от 1991 г. до 1993 г. като Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
Денят ще бъде отбелязан с ритуали по полагане на венци и цветя и различни инициативи в цялата страна. Точно в 12.00 часа ще прозвучат сирените в памет на загиналите за свободата на България. Сирените за деня на Ботев за първи път се използват през 1948 г., когато се отбелязва 100-годишнината от рождението му.

По време на поклонението беше отслужен и тържествен молебен от Врачанския митрополит Григорий. Слово произнесе председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.

"Пирамида от кости е българската история, напоена с кръв е българската земя и затова днес повече от всякога ни трябват разум и помирение, силни водачи и светли примери. И да помним нашите герои, загинали за свободата на България, заради които днес сме тук и да помним веруюто на Ботев, че българския народ може сам да гради бъднините си, че има право да бъде пръв сред равни и няма кой да изтрие онова, което са ни завещали дедите ни", заяви Караянчева.

Водещи новини

Още новини