На 11 май (петък) 2018 г. Националният исторически музей (НИМ) организира занятия по калиграфия, съпътстващи проекта „Представителна изложба: Сакралното пространство по българските земи XV–XIX в.”, реализиран с частичната финансова подкрепа на Министерство на културата.
През Възраждането 11 май се утвърждава като празник на Светите равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий. Този ден не е избран случайно – това е общият църковен празник на двамата светци, който през ХIX век се превръща и в гражданско тържество, изразяващо духовните въжделения на българите за църковна и политическа независимост, просвещение и национално въздигане.
В програмата на ателието влиза разглеждане на изложбата „Сакралното пространство на религиозната култура и народното изкуство по българските земи ХV–ХІХ в.“ в зала 4 на НИМ, като специално внимание ще бъде отделено на старинните ръкописи и старопечатни книги, изложени в експозицията. Една от тях е един от най-ранните преписи на „История славянобългарска”, написана от Паисий Хилендарски.
След това посетителите ще могат да участват в провеждане на занятие по калиграфия в класна стая, подредена като от втората половина на XIX век - с характерната катедра и дървени чинове. Ще научат за методите на обучение през Възраждането, ще могат освен това да се учат да пишат с пера и мастило.
Ателието по калиграфия е третото от общо четирите ателиета, пряко свързани с темата и предметите от експозицията:„Сакралното пространство на религиозната култура и народното изкуство по българските земи ХV–ХІХ в.“ .