Последните европейски изследвания показват, че около 44% или около 169 млн. граждани на ЕС не могат да бъдат класифицирани като дигитално компетентни, а мисля, че в България този процент е по-висок. Това заяви в предаването „Преди всички“ на „Хоризонт“ Светлана Ломева - изпълнителният директор на Асоциация за развитие на София.
Тя е сред участниците на започналата днес в столицата двудневна 19-а национална конференция по електронно управление с акцент „Общините на бъдещето и трудният път на цифровите услуги“.
Общините са най-близко до хората и предоставят изключително много услуги на гражданите, а тези услуги трябва да бъдат електронизирани, за да може действително да се говори за „общини на бъдещето“, обясни Ломева.
Тя поясни какви предимства имат тези общини: „Хората, от която и да е точка на света, могат да получат електронна услуга, да си платят необходимите данъци, да получат необходимата информация. Така че, през следващите пет години този процес ще бъде много забързан - най-вече технологично. Тук идва голямото предизвикателство. Да го кажем, че през следващите пет години, хората, които вземат решения, независимо дали национално ниво или на местно ниво, ще се надпреварват с развитието на дигитализацията. Развитието и въвеждането на новите технологии трябва да бъде един много бърз процес.“