Неправителствени организации призоваха Народното събрание да ратифицира в най-скоро време Истанбулската конвенция. На пресконференция в БТА от Сдружение "Алианс за защита от насилие, основано на пола", Фондация "П.У.Л.С.", Фондация "Български център за джендър изследвания" (БЦДИ), Национална мрежа за децата /обединение от над 140 НПО от цялата страна/ и други се обявиха в защита на Конвенцията. Според експертите ратифицирането ще даде възможност за приемане на законодателство за по-ефективна защита от домашно насилие и от всички форми на насилие срещу жените; да се засили защитата на децата жертви и свидетели на насилие; да се уредят специализираните услуги за пострадали от различните форми на насилие и средствата за тези услуги; да се изгради орган за постоянно действие и координация по тези проблеми.
Според данни, раздадени на пресконференцията, за хиляди жени в България насилието е ежедневие. Последните данни от национално представително проучване на фондация "Партньори- България" показват, че един милион от близо четири милиона българки са жертва на тормоз вкъщи. За 54 процента от българите сексуалното насилие е изключително сериозен проблем - според изследване на Алфа Рисърч от 2011 година. Седемдесет на сто от анкетирани ученици на възраст между 13 и 16 години лично познават жертви на домашно насилие /изследване на Алианс за защита от домашното насилие от 2011 г./ Общият брой на случаите на домашно насилие , по които са работили отделите "Закрила на детето" през 2015 година са 1839.
Според статистиката от 2016 година 90 процента от 311-те клиенти на Фондация "П.У.Л.С" са пострадали от насилие, основано на пол, както и техните деца. Те преди всичко страдат от домашно насилие, оказано върху жените и майките в семейството, систематично стават свидетели или подлежат на различни видове насилие, включително и сексуално.
Според Стефан Лазаров - координатор "Образование" в НМД моделите на насилие в семейството в 50 процента се възпроизвеждат на ниво клас, от което страда образованието на децата и това води до отпадане на ученици. Международни изследвания показват, че една трета от насилниците и жертвите на тормоз в училище са свидетели на домашно насилие.
Експертите уточниха, че никъде в конвенцията не е споменато понятието "трети пол". В Конвенцията не се откриват и привилегии за жените , не се споменават еднополови бракове. В контекста на Конвенцията понятието "джендър" е определено като базирано на двата пола - мъжки и женски, като означава, че има социално конструирани роли, поведения, действия и атрибути, които дадено общество смята за приемливи за жените и мъжете. Някои роли или стереотипи възпроизвеждат нежелани и вредни практики и допринасят за това насилието срещу жените да изглежда приемливо, обясниха адвокати от неправителствените организации.Според експертите конвенцията ясно свързва борбата с насилието срещу жените с равенството между жените и мъжете.
След ратифицирането на Истанбулската конвенция ще може да се въведе национална статистика за случаите на домашно насилие и насилие, основано на пола, каквато в момента липсва. Ще се криминализира "преследването", изнасилването в брака, очакват се промени в погасителната давност на тези престъпления. Експертите допълниха, че ратифицирането ще осигури бързо и ефективно разследване на случаите на домашно насилие, въвеждане на достатъчно специализирани безплатни услуги за закрила на пострадали от насилие, както и задължение насилникът да посещава специализирани програми, включващи социални и психологически консултации.