Омбудсманът Мая Манолова посети с. Хитрино след поредица от жалби до институцията за неправомерно разпределение на финансови средства от дарителския фонд към БЧК, открит за подпомагане на пострадалите хора и семейства след трагедията на 10 декември 2016 г.
В качеството си на съпредседател на Националния обществен съвет за управление на парите, събрани от кампанията в помощ на пострадалите от взрива, Манолова бе сезирана от жители на шуменското село, че са били определени от местния обществен съвет във втора и трета категория за парични обезщетения, въпреки че според критериите на Националния обществен съвет трябва да са в първа, съобщиха от пресслужбата на омбудсмана.
На 1 февруари 2017 г., на второто си заседание, Националният обществен съвет за с. Хитрино реши:
За пострадалите домакинства от 30 напълно разрушени или подлежащи на събаряне къщи бяха гласувани да им бъдат отпуснати по 2 900 лв. за електроуреди и по 12 000 лв. за обзавеждане – първа категория.
За пострадалите домакинства от 70 къщи, подлежащи на частичен и основен ремонт - по 1 750 лв. за електроуреди и по 8 000 лв. за обзавеждане – втора категория.
На пострадалите домакинства – 200 къщи, с по-малки материални щети – по 1 250 лв. за електроуреди и по 1 000 за обзавеждане – трета категория.
Омбудсманът посети на място над 15 адреса и се увери, че една сериозна част от сигналите на хората са основателни. Става въпрос преди всичко за семейства, чиито къщи са абсолютно унищожени и според критериите, трябва да са в първа категория. Разминаване бе открито и при средствата за многофамилни къщи. Пари са били отпускани само на едно от домакинствата в жилището, въпреки че по регламент, обезщетение трябва да получат семействата, обитаващи всеки етаж.
По настояване на Манолова кметът на с. Хитрино Нуридин Исмаил свика извънредно заседание в общината на местния обществен съвет, на което омбудсманът представи конкретно всяка жалба и се обърна с молба случаите на хората да бъдат преразгледани. Още по време на обсъждането, членовете на местния обществен съвет заявиха готовност това да бъде направено, като окончателното решение ще бъде взето в сряда, 6 декември 2017 г. Част от обясненията, които те дадоха на омбудсмана, бяха че при първоначалния оглед, част от къщите не са били за събаряне, а само за основен ремонт, което е поставило собствениците им в по-ниска категория за обезщетяване. След вторичния оглед на експертите обаче, някои от същите къщи са били определени за събаряне, което е и направено.
Междувременно, след категоричната намеса на омбудсмана Мая Манолова и със съдействието на кмета на гр. Шумен Любомир Христов, вчера от един от фургоните, в които временно са настанени хора с изцяло разрушени от взрива домове, бе изведен Николай Цачев и преместен в кризисния център в града. Човекът е почти неподвижен, със сменени стави и очаква да бъде приет в старчески дом.