Почитаме Света Варвара

Булфото (Архив)
share

Днес почитаме Света Великомъченица Варвара. Имен ден имат Барбара, Варвара, Варвардан.

Света Варвара е християнска великомъченица, родена в края на 3 век и починала през 305 или 306 г.

В православието тя се счита за покровителка на починалите от внезапна смърт, които са нямали време да се покаят и причестят.

У нас празникът се е чествал с преплитане на езическите и християнските обичаи. В някои райони на страната Света Варвара се е считала за покровителка на децата от болести, по-специално от дребна шарка.

Хората я наричали "Баба Шарка". Жените месели и раздавали за здраве "къпани" питки, намазвани с мед за омилостивяване на светицата и "баба Шарка".

В Добруджа, вечерта срещу празника приготвят трапеза за "баба Шарка", на която поставят паничка с мед, медена питка, съд с вода и пешкир. В Западна България на празника деца палят огън на кръстопът, на който варят леща и изяждат по няколко зрънца. След това прескачат по три пъти огъня и вземат по една главня от него. Лещата и главнята се пазят като лекарство против дребна шарка.

Друг обичай е да се вари боб и да се слагат по няколко зърна на коляното на детето и то да ги изяде без ръце. В други райони Света Варвара се почитала като покровителка на домашните птици, разказва Нова телевизия.

Празникът се наричал още Женска Коледа, тъй като девойките се пременяли, обикаляли домовете и пеели песни за здраве.

Този ден е имал и гадателна насоченост в обичаите – по седенките се извършвали гадания коя девойка за кой момък ще се омъжи.

В българския фолклор за обичаите съпътстващи празниците на Света Варвара, Свети Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) има поговорка: "Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща".

Водещи новини

Още новини