Близо 100 са реализираните съвместни проекти между България и Македония в периода 2007-2013 г., като в пограничните области са вложени над 20 млн. евро.
Това обяви в Кюстендил заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Деница Николова при участието си в трансгранична кръгла маса на тема: „Българо-македонските отношения: приоритети, общи перспективи и предизвикателства“, организирана от д-р Андрей Ковачев – член на Европейския парламент, и Кирил Калфин – народен представител в 44-то Народно събрание на Република България.
Тя уточни, че инвестиции за над 20 млн. евро са предвидени в пограничния регион между България и Македония в програмния период до 2020 г. само по изпълняваната от Министерството на регионалното развитие и благоустройството програма за трансгранично сътрудничество.
Към момента 50% от ресурса е договорен, като се изпълняват 48 проекта. В началото на следващата година ще бъде обявена втора покана за набиране на проекти, с което трансграничните региони от двете страни на границата ще имат достъп до целия ресурс на европейската програма. Новите проекти ще могат да се подават по електронен път, което ще спести време и усилия на бенефициентите.
„Програмата за трансгранично сътрудничество постига значителни резултати в периферния регион, който има по-малки възможности за икономическо развитие и инвестиции, и са шанс за създаване на добри социални контакти“, посочи Деница Николова.
Според нея изградените партньорства по европейските програми до момента са помогнали изключително много за придобиването на опит и практика, които ще са ценни и при търсенето на решения за предизвикателствата пред двете страни.
Зам.-министърът отбеляза, че един от най-важните проекти между двете страни е реализацията на транспортен коридор номер 8. Тя подчерта, че той е свързан с редица дейности по определяне на обхвата и осигуряване на нужното финансиране.
„Това е комплексен и интегриран проект. Той включва в себе си компоненти за изграждане на летища, пристанища , транспортни интермодални терминали, жп и пътен коридор, които осигуряват геостратигечска свързаност по оста Тирана - Скопие - София - Бургас - Варна - Североизток и тази на юг към Близкия и среден Изток“, изтъкна Николова.
Деница Николова потвърди и ангажимента на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и българското правителство за изграждане на ГКПП „Клепало“.
„В зависимост от проектирането и осигуряване на финансирането ще търсим възможности 30-километровото трасе да се осъществи в рамките до 2 години“, отбеляза зам.- министърът.