"Четири лапи": Мерките на Столична община няма да доведат до желания резултат

share

Мерките на Столична община за намаляване броя на скитащите кучета през тази година следват правилна политика, но са недостатъчни и едва ли ще доведат до желания резултат. Това смятат специалистите от международната организация за защита на животните „Четири лапи”.

Предвидените за тази година мерки включват обработване на около 5000 животни. Има и заявена готовност за сътрудничество с частните ветеринарни клиники и амбулатории – нещо, което трябваше да се случи много отдавна. Това заяви д-р Марина Иванова, ръководител на проекти „Грижа за бездомните животни” към „Четири лапи”. За съжаление не се споменава нищо за превенция на изоставянето на домашни животни и органичаването на домашното развъждане, които са в основата на появата на нови и нови животни на улицата, допълни тя.

От „Четири лапи” са на мнение, че основната причина дългогодишният проблем да не намира трайно и социално приемливо решение в столицата са не липсата на финансов ресурс или грешен подход на общината, а единствено неефективната работа на отговорните звена.

Регистрацията на домашните кучета върви бавно, липсва достъп за частните ветеринарни лекари и служителите на общината до базата данни, в която би трябвало да се вкарва информацията от чиповете на животните, събираемостта на данък „куче” е изключително ниска, каза още д-р Иванова. В същото време няма никакъв контрол върху собствениците на домашни кучета, особено в районите, където животните се отглеждат предимно на двора и където вероятността от случайно заплождане и последващо изоставяне на новородените кучета е огромна, обясни тя.

Според специалистите не е уместно от Столична община да настояват за финансова помощ от държавата, при положение, че бюджетът на ОП „Екоравновесие” и тази година надвишава един милион лева и, че само от такса за притежаване на домашно куче общината би могла да събира ежегодно по над два милиона лева. Същевременно, на общини около София би могло да се помогне, защото оттам има прилив на скитащи животни към столицата. Сериозни притеснения предизвиква и отношението към четириногите на служителите на ОП „Екоравновасие”. Крайно време е в предприятието да заработят хора, които изпитват нужното уважение към животните,  категорична е д-р Иванова.

Водещи новини

Още новини