Граждански организации са източили 11 млн. лв. за година

share

26 граждански организации са успели да източат близо 11 млн. лв. от бюджета през 2010 г., без да е ясно дали средствата са били ефективно изразходвани.

Данните лъснаха по време на дискусия в МС, посветена на финансирането на НПО от държавата. Тя бе инициирана от министъра по европейските фондове Томислав Дончев.

Моделът, по който държавата финансира неправителствените организации, категорично трябва да се промени. Средствата трябва да се предоставят след конкурс, а не като директна субсидия, категоричен е той. Около тази теза се обединиха и представителите на неправителствения сектор.

От доклад на „Отворено общество” става ясно, че през 1999 г. страната ни е отпуснала 1,6 млн. лв., като тези средства са нараснали до 10,6 млн. лв. през 2010 г.

Преди 10 години от средствата са се възползвали основно 7 организации. Сред тях са съюзите на слепите, на инвалидите и на българските автомобилисти, както и Рилската света обител, БЧК, Българският туристически съюз и Федерацията на потребителите. От изнесените данни става ясно още, че при три организации държавната субсидия е нараснала 20 пъти през последните години. Съюзът на слепите например е получил през 1999 г. 25 000 лв., като тази сума е достигнала 600 000 лв. през 2010 г. Същото се е получило и при субсидирането на Съюза на ветераните – през 2002 г. те са получили от държавата 12 000 лв., а впоследствие сумата е скочила на 255 000 лв. През 2010 г. около държавната хранилка са се подредили общо 26 организации, като само 12 от тях са вписани в Централния регистър на юридическите лица с нестопанска цел в обществена полза. Единствено Сметната палата и МФ осъществяват някакъв контрол върху тези средства. Той обаче се изразява в това НПО да подадат отчетите си в срок.

Никой не се интересува дали описаните в тях дейности действително са изпълнени. Да не говорим за това, че липсва контрол дали от направеното има реален ефект за гражданското общество, коментира Любен Панов от Българския център за нестопанско право. По думите му освен от бюджетните средства НПО се възползват и от оперативните програми.

Организации са усвоили над 200 млн. лв.  от ЕС. Най-често пари се вземат за развитие на човешките ресурси. В Македония, която бе дадена за пример, спеццентър следял процесите,  пише "Монитор".

Дончев обеща, че една от първите му цели е много бързо да се изработи нов механизъм за разпределяне на средствата, който да бъде заложен в бюджет 2013. Надявам се до края на май да представим в МФ една по-прозрачна и по-ефективна система за държавно финансиране на неправителствените организации, заяви той.

Водещи новини

Още новини