Четири швейцарски трамвая започват да се движат от днес в София по линия номер 8 от Съдебната палата до ж.к. "Люлин". Общо 28 трамвая ще бъдат доставени до края на годината по линия на Българо-швейцарската програма за сътрудничество. Това съобщи днес кметът на София Йорданка Фандъкова, която заедно със заместник министър-председателя по европейските фондове Малина Крумова и посланика на Швейцария у нас Денис Кнобел участва в официалното въвеждане в движение на трамваите на пл. "Възраждане".
Втората доставка от осем трамвая пристигна в депото на "Столичен електротранспорт" преди дни. Швейцарски трамваи предстои да се движат и по линии с номера 6 и 12, каза столичният кмет. По думите й целта на проекта "Модернизирани трамваи за град София" е да се подобри качеството и достъпността на услугите в обществения транспорт на града. Общата стойност на проекта е 3 млн. швейцарски франка, от които швейцарската страна покрива 85 на сто /2 550 000 шв. фр./
Изработването на План за устойчива градска мобилност на София е също част от проекта, подчерта кметът Фандъкова, цитирана от БТА. Планът обхваща периода 2017 - 2035 г. и има за цел да отговори на транспортните потребности на хората и бизнеса във всички локации на София.
Столичният кмет посочи, че трамваите са модернизирани, с нископодова секция, която ги прави удобни за майки с детски колички и хора с ограничени двигателни възможности. Оборудвани са със система за видеонаблюдение, пестят енергия и генерират по-малко шум.
Произведени са през 1990-1991 г., модернизирани са в периода 2000-2002 г. и подменят най-старите трамваи в София от 1980 г. Максималната им скорост на движение е 60 км/ч, имат капацитет от 60 седящи и 160 правостоящи места. Производител е Schindler Waggon AG с електрооборудване на Siemens AG и ABB AG.
"Ако трябваше да бъдат закупени нови трамваи с тези 3 млн. шв. фр., те щяха да стигнат за около два трамвая", каза зам.-премиерът Крумова. По думите й за Швейцария е изключително важно опазването на околната среда и затова тя подпомага екологични проекти у нас. По програмата се очаква да бъде подкрепен проект за изграждане на депа за предварително третиране на опасни отпадъци от домакинствата в пет общини, както и проект за обезвреждане на пестициди в складове из цялата страна, които са сериозен екологичен проблем, посочи Крумова.