Поскъпване на тока от 1 юли с над 2 процента, предлагат на Комисията за енергийно и водно регулиране от ЕВН и "Енерго про" за Югоизточна и Североизточна България.
В края на работния ден на 31 март изтича срокът, в който енергийните компании трябва да внесат заявления за цени. ЕВН първи оповестиха какво предлагат. Средната цена на еленергията за битовите потребители в Югоизточна България би се увеличила с 2,36%, ако комисията одобри предложението им. Дневната тарифа ще се увеличи с 1,8 на сто, от сегашните 0,17217 лв./квтч на 0,17535 лв./квтч. (без ДДС). По-голямо е увеличението, което предвижда компанията на нощната тарифа - с 4,9 на сто, от сегашните 0,09778 лв./квтч на 0,10256 лв./кВтч (без ДДС).
От дружеството са пресметнали, че отнесено към месечната консумация на едно средно домакинство в Югоизточна България от 200 квтч дневна енергия и 70 квтч нощна енергия, месечната сметка на това домакинство би се променила с 1,17 лв. с включен 20% ДДС - от 49,53 лв. на 50,70 лв.Заявлението за цени на електроенергия отразява необходимите средства за развитие и поддръжка на електроразпределителната мрежа в Югоизточна България през следващия ценови период и разходите за обслужване на над 1,5 милиона битови клиенти на регулиран пазар, заявяват от компанията.
От "Енерго-Про Мрежи" и "Енерго-Про Продажби" заявиха, че са внесли заявления за нови цени на електрическата енергия от 1 юли 2017 г. В случай, че КЕВР одобри заявленията на дружествата, средната цена за битови потребители в Североизточна България би се променила с 2,16%.
От ЧЕЗ, заявиха, че няма да оповестяват пред медиите числата от своето предложение, още повече, че ще има промяна на цените тока по веригата след 7 април, а сметките им са правени при сега действащите цени, пише 24 часа. "Окончателните цени на услугата „обществено снабдяване с електрическа енергия”, предоставяна от „ЧЕЗ Електро България“ и на услугата „Разпределение на електрическа енергия”, предоставяна от „ЧЕЗ Разпределение България“ ще бъдат одобрени от Комисията за енергийно и водно регулиране и ще зависят от наложения пазарен модел, както и от цената на обществения доставчик (НЕК- б.р.) за покупка на електрическа енергия".