Омбудсманът Мая Манолова заяви в студиото на "Денят започва", че прави всичко възможно да помогне на хората, които не получават трудовите си възнаграждения.
Тя бе категорична, че държавата трябва да вземе мерки срещу наглостта на работодателите и да зашити своите граждани. В момента има 11 жалби от цялата страна, по които омбудсманът работи.
Ескалират протестите на работници. С моя екип изброихме 11 жалби от цялата страна от хора, които не са си получили дължимите и и заработени трудови възнаграждения. За експлоатация на човешки труд в 21 век, става дума за нагло отношение от работодатели, става дума за измами, по-лоши от телефонните. Тук става въпрос за мамене с години. Вбесяващо е и същевременно юридически възможно, каза тя.
Манолова смята, че хората нямат усещането за подкрепа от страна на закона.
"Хората остават с впечатлението, че никой не стои зад гърба им. В случая с шивашките в Дупница, някакъв човек дошъл в България. На няколко места вече е мамил работници и в момента, след като ходих 5 пъти, и се договорихме, и си стиснахме ръцете, в крайна сметка се подигра и на хората, и на институцията на омбудсмана, и на всички български власти. И държавата, това, което трябва да направи е да застане зад гърба на своите граждани. Един некоректен работодател води след себе си още 5 такива. Когато не се наказват безобразията, те се мултиплицират., заяви още Мая Манолова.
Днес миньорите от рудника в Оброчище излязоха на протести обявиха гладна стачка, заради некоректно отношение от работодателя и забавени заплати.
Мая Манолова обясни още: "Поддържам от вчера телефонна връзка с хора от мината. Ръководството се укрива, но моя екип от понеделник, когато е постъпила жалба, се опитва да се свърже с тях. Собственикът на концесията е офшорна фирма. Държавата трябва да се върне към функциите си и да защити гражданите си, което означава институциите да се хванат за ръце и всеки съобразно своите правомощия да изсипе мощта на държавата върху наглите работодатели. Аз, първото, което правя е да се опитам да реша проблема с добро. В част от случаите работодателите оправят нещата, но в повечето случаи поради усещането за безнаказаност, те се укриват или не си изпълняват ангажиментите и не разговарят с никоя институция."