Психолог: Бащите станаха по-активни във възпитанието на детето

Булфото
share

Семействата доста се промениха по отношение на мъжката и женска роля, което се отразява и на родителството. Бащите станаха доста активни. Вече не се разбира по презумпция, че децата се възпитават само от майката, което е прекрасно. Това каза Анета Жечева – детски психотерапевт и семеен консултант, предаде Фокус.

Тя обясни, че ако преди време на 50 случая един, двама бащи са се включвали по-активно в семейните консултации, то сега съотношението е 30 към 20, което е значително увеличение. „Това е тенденция от няколко години и сме оптимисти”, отбеляза психологът. Според нея причина за тази положителна промяна е и намесата на много социални и икономически фактори. Майките са станали много по-ангажирани и имат по-различен статус.

„Част от бариерите към това да отидеш при психолог паднаха. Възприе се като модел, че може да се потърси помощ. Прави се вече разлика между психологическа консултация и психиатрична и това да ходиш на терапия не означава, че си луд или несправящ се, а просто моментно си блокирал”, отбеляза Анета Жечева. Тя подчерта, че психологическата помощ се оказва само, ако децата са съгласни. „Правило е да не работим без децата да го искат, иначе се обезсмисля нашата помощ. Всяко дете иска да е близко с родителите си, има нужда от тях по различен начин през различните възрасти. Това е ценност. Когато децата дойдат при нас и видят, че ще се работи именно за това да се разбират повече с мама и татко, се включват. Виждат, че не е страшно, ние работим много с игри, с рисуване, с кукли за по-малките”, разказа терапевтът.

Най-честите проблеми, заради които родителите търсят консултации с психолог, са поведенчески – агресивност в отношенията или пък прекалена затвореност на детето. „Напоследък идват деца с психосоматика, които отключват някакво заболяване или имат физически дискомфорт, заради емоционални проблеми. Когато отидат на лекар, той казва, че детето е здраво и всичко е наред, но детето обаче не се чувства добре. Това се дължи на емоционални проблеми, които са породени или от семейните взаимоотношения, или от връстниците. Това е не много добра тенденция”, обясни Анета Жечева.

Водещи новини

Още новини