В какво състояние е сградата, в която се намират Националната художествена галерия и Националният етнографски музей? Заради студовете и топенето на снеговете част от мазилката на фасадата на зданието е започнала да се руши. Предприети са мерки за обезопасяването й, ремонтът й ще започне, когато това е технически възможно. В частта, където е Етнографският музей, протече таванът.
Проблемът със сградата не е от вчера, проблемът е натрупван с десетилетия и това е, че в един момент стопанинът на сградата са и Министерство на културата, и БАН. Знаете за орязания бюджет на Академията, знаете, че когато се направи ремонт на западното крило, там, където е Националната художествена галерия, в източното крило, където е Националният етнографски музей, ремонт не беше направен, но това, което имам като уверение на ръководството на БАН, е, че ще се вземат спешни мерки за това да се отстрани проблемът. Това е системата за оттичане на водата при дъждове и при топенето на снеговете. На стената зад паметника на Йордан Радичков например, има само един водосток, който не може да поеме това количество, което се стича при топенето на снеговете, обясни пред БНР директорът на музея Петко Христов.
Вече са предприети мерки. Това, което всъщност е, че две от залите на музея ще трябва да бъдат затворени докато не се ремонтира покривът. В момента изготвят проекта, сумата не е толкова голяма, не е толкова страшна, проблемът е в това, че не може да се правят ремонти на парче. Трябва да има политика към тези сгради, сгради, които са символ, включително на българската държавност и българската национална идентичност, заяви Христов.
Весела Радоева от отдел "Комуникации" в Националната художествена галерия поясни каква е ситуацията при тях: "Мазилката започна по малко да се руши още преди това тежко снеготопене в края на миналата седмица и ние веднага отцепихме мястото. Слава богу, при нас проблемите са наистина само по фасадата, така че няма затворени зали, няма затворени работни зали, няма евакуирани произведения. Аз не мога да кажа и все още никой не може да каже каква е причината – дали от ремонта на покрива някъде има теч, дали някой от улуците не е замръзнал и не е спукан, това все още като техническа експертиза няма как да бъде направено, защото характерът на покрива е такъв, че там никой в момента не може да стъпи, за да види за какво става дума. Много стръмен покрив е и при мокро и при снежно не е възможно никой човек да стъпи там".
Според Радоева друг проблем е, че зданието има двама собственици, а е по-добре да се направи цялостен ремонт.
Затварят зали в Етнографския музей заради протеклия покрив
- 07.02.2017 | 14:25
- 2951