На Бабинден в Националния етнографски музей (НЕМ) деца от Перник и Филиповци представиха обичая Сурва и ромския празник Василица, съобщиха от институцията.
За първи път в България, в музея, само седмица след тяхното празнуване – Нова година по стил, бяха представени заедно изключителния българския обичай, вписан в ЮНЕСКО през 2015 г., и най-големия ромски празник, които се провеждат по едно и също време в годината – 13 и 14 януари. Организатори на представянето са ИЕФЕМ – БАН, Детска лидерска академия, 6 СОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Перник, Община Перник, Читалище „Рома – 1956“ – ж. к. Филиповци и Фондация „Гюлчай“.
Децата от Детска лидерска академия разказаха всичко най-важно и интересно за Сурва, а 30 ученици от Сурвакарската група „Ликове-лекове“, на 6 СОУ в Перник, представиха особено артистично и зрелищно маскарадния обред „Сватба“ – единият от основните два обреда при обичая Сурва. Д-р Йелис Ахмедова от секция Балканска етнология към ИЕФЕМ - БАН разказа за най-важния празник за ромите в България – Василица, известен още като Банго Васил, а децата от Танцов ансамбъл „Рома“ при Народно читалище „Рома – 1956“ в ж. к. Филиповци изиграха два много красиви и сложни ромски танца. В паузата между игрите гостите на събитието имаха възможността да опитат при майстор Лидия Раева тъкане на стан – един от занаятите, които ще се изучават в бъдещия образователен център на музея.
Д-р Петър Кърджилов, специалист връзки с обществеността в ИЕФЕМ – БАН и организатор на общото представяне каза, че днешното събитие е много радващо и значимо заради три идеи. Първата е, че то събира българи и роми, за да покажат едни на други своите култури и да ги усетят отблизо. Другата – обединява ги около каузата на ИЕФЕМ за създаване на модерен образователен център в музея, където всички те ще могат да се учат и да играят на различни полезни и приятни работи. Третата идея е, че точно на Бабинден и с представянето на „Сватба“ изпращаме заедно посланието, че ромската традиция децата да бъдат женени в ранна тийнейджърска възраст и да раждат деца трябва да бъде прекратена и да остане в миналото.
Децата искат да учат, да творят и да играят, а не да правят семейства. Точно идеята за учене и творчество чрез игрови модели ще бъде реализирана в бъдещия образователен център, за който учените от ИЕФЕМ – БАН събират средства в кампанията „Опознай традициите, за да обикнеш народа си!“. Всички български граждани – малки и големи, а също и гостите на столицата, ще имат възможността да усвояват традиционни занаяти и умения, да придобиват знания за народната култура и изкуство в България.
Снимки: БАН