С 23 кг е намалял боклукът на българите за година, показват данни на Националния осигурителен институт (НСИ). През миналата година нашенците са изхвърляли средно 419 кг или по 1,1 кг на ден. Година по-рано генерираната смет от един човек е била 442 кг, или по 1,2 кг на ден, пише Монитор.
„Причината за спада на образуваните отпадъци е намаляването на населението. Потреблението също се свива“, обясниха от екоминистерството. Според статистиката за последните 6 г. населението се е стопило с 351 084 души. За същото това време генерираната смет от един човек е намаляла със 123 кг.
Оказва се, че през миналата година най-стиснатите българи са пълнили контейнерите средно с 599 кг. Година по-рано най-големите замърсители са били русенци, които са хвърлили 637 кг смет. На второ място са жителите на област София, които са генерирали по 533 кг отпадъци.
На дъното на класацията в най-обезлюденият и беден район у нас – Видин, където жителите изхвърлили двойно по-малко от средното за страната количество смет. За сравнение през 2014 г. най-малко отпадъци са генерирали в Кърджали - 254 кг.
Според данни на Евростат България се нарежда в средата на класацията за образуван боклук. Най-много смет произвеждат датчаните – 759 кг за година, следвани от швейцарците със 730 кг отпадъци. На дъното са поляци и латвийци, които генерират почти 40% по-малко боклуци от нас.
За сметка на това България е сред първенците по строителни отпадъци, които отиват за депониране. Само 54 на сто от остатъците от тухли и плочки се преработват у нас, а останалите отиват на сметищата.
Според европейска директива до 2020 г. половината от битовия боклук и 70 на сто от строителните отпадъци трябва да се оползотворява и използва повторно.
Изхвърляме по-малко отпадъци
- 21.12.2016 | 06:35
- 2125