Парламентът прие измененията и допълненията в Закона за резерва на Република България, с които се цели усъвършенстване на нормативната уредба, регламентираща дейността на резерва и на системата за привличане, селектиране и подбор на кандидати за служба в доброволния резерв.
Промените съответстват на параметрите за развитие на въоръжените сили и на насоките за изграждане на отбранителните им способности, посочени в приетите през 2015 г. стратегически документи - Програмата за развитие на отбранителните способности и Плана за развитие на Въоръжените ни сили до 2020 г.
Те дават възможност за качествено окомплектоване на военновременните формирования на въоръжените сили и ефективно изпълнение на функционалните задължения от различните категории военнослужещи.
Запазва се доброволният принцип на подготовката на гражданите за защита на отечеството, като се въвежда възможност по време на това обучение българските граждани да провеждат практически занятия с използване на оръжие, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия в съответствие с програмите на обучение и по ред, определен с уставите и наставленията на въоръжените сили.
За поддържане на необходимото ниво на подготовка на доброволния резерв се увеличава общата продължителност на срока за подготовка на резервисти в състава на военните формирования от въоръжените сили от 15 на 25 календарни дни. Увеличава се и срокът за обучение в курсове за придобиване и повишаване на квалификацията и за преквалификация от 30 на 60 дни.
С цел да се подобри качеството на доброволния резерв се дава и възможност на служба в него да могат да бъдат приемани бивши военнослужещи без провеждане на конкурс. Конкретизират се видовете възнаграждения, дължими на резервистите от доброволния резерв и начинът на тяхното изплащане при участие в начална и специалната военна подготовка и по време на обучение в курсове за придобиване и повишаване на квалификацията. Предвиждат се еднакви възнаграждения на резервистите с тези, дължими на военнослужещите по чл. 214, ал. 1 от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България, тъй като когато са на активна служба, резервистите имат статус на военнослужещи.
Въвежда се промяна на пределната възраст за служба в запаса и за водене на военен отчет, като за резервистите и запасните тя се диференцира според военното звание. Така се осигурява възможност за служба в запаса и на лица, освободени от военна служба по пределна възраст.
Конкретизират се отговорностите и функциите на Централното военно окръжие, неговата структура и правомощия на органите по водене на военния отчет. Създава се Единен учебен център за начална военна подготовка, в който да се обучават както резервисти, така и български граждани, желаещи да придобият военна подготовка на доброволен принцип.