В приетия бюджет на общественото осигуряване за догодина вече има признаци за стабилизиране на пенсионната система. Това каза управителят на Националния осигурителен институт Бисер Петков в ефира на БНР.
За първа година от доста години насам ръстът на приходите от осигурителни вноски в бюджета на ДОО превишава около два пъти абсолютния прираст на разходите, посочи той. "За следващата година субсидията за покриване на недостига на средства, или това което обичайно наричаме дефицит, е с около 320 милиона по-малко от бюджета за тази година. През последните години частта, финансирана от държавата превишаваше 50%, а приходите от вноски бяха под половината. През 2016 година има процес на изравняване на дела, а за следващата година е предвидено делът на държавата да бъде около 45.5 на сто, т.е. има значително намаление на участието на държавата".
"Изолираното увеличаване само на минималната пенсия не е добра политика", смята Бисер Петков. Това по думите му води до нарушаване на принципа на справедливост в осигурителната система, защото нарушава основния принцип за осигурителния принос в системата. "По-смислена политика е да се търсят изтончници и ресурси за общо увеличаване на всички пенсии".
"През 2015 година 100 осигурени лица са издържали 77 пенсионери - този системен коефициент на зависимост не е добър", смята Петков. Според него това съотношение не е благоприятно, но това е реалността и не очакваме тя съществено да се промени, а в по-далечна перспектива в резултат от неблагоприятните демографски процеси да се влоши още повече. "Очакваме през следващите няколко години това съотношение да остане на сегашното ниво, а през 2021-2022 година ще достигне най-ниските си нива, най-неблагоприятните за системата - около 84 пенсионери ще се падат на около 100 работещи. След това, в средносрочен и дългосрочен период това съотношение ще се влошава и броят на пенсионерите ще изпреварва броя на работещите".
В отговор на въпрос за прехвърлянето на партиди от универсалните пенсионни фондове към ДОО, Бисер Петков уточни: Ако общият брой на лицата, които до момента са се възползвали от този параграф е около 22 хиляди, около 15 хиляди от тях са от сектор "Сигурност". Проблемът с инвалидните пенсии често се адресира до НОИ, а обективно погледнато възможностите на НОИ да влияе върху този процес са доста ограничени, каза още Бисер Петков.