Близо половината българи виждат ползи от членството ни в ЕС

share

Близо половината българи виждат ползи от членството на страната ни в Европейския съюз (ЕС), песимистите са само 13 на сто. Това показват резултатите от последното проучване "Парламетър" на Евробарометър, поръчано от Европейския парламент.

Като цяло мнозинството европейци (71%) вярват, че това, което ги обединява, е по-важно от онова, което ги разделя. В същото време 53 на сто от тях смятат, че членството на държавата им в ЕС носи повече ползи отколкото негативи. Делът на отговорилите, според които членството в ЕС е положително за страната им, варира значително от 74% в Ирландия до едва 31% в Гърция.

В България 49 на сто от запитаните подкрепят тази теза, което е с 4 пункта под средното за ЕС, но отбелязва увеличение от 2% спрямо година по-рано. Едва 13% от сънародниците ни смятат, че не извличаме никакви ползи от членството в ЕС. Основната полза, която изтъкват българите от членството ни в ЕС, е възможността за нова работа (53%) и по този показател изпреварваме всички останали страни.

За европейците най-голямата полза от членството в ЕС е приносът към икономическия ръст на страната - 35 на сто, докато за България този показател е доста по-нисък от средния - едва 23 на сто.

Подобряването на сътрудничеството на България с другите страни от ЕС (28%) и поддържането на мира и укрепването на сигурността (24%) са другите отговори, които дават българите относно ползите от членството ни в ЕС.

Проучванията показват, че индикаторът за подкрепата към ЕС се е запазил приблизително стабилен от 2009 г. насам, когато отново е бил 53%. Спрямо 2015 г. е отчетено леко намаление с 2 процентни пункта.

Както и през миналата година 60% от общия брой на отговорилите отбелязват, че тяхната страна придобива повече ползи от членството си в ЕС. Този процент също се запазва стабилен през последните две години.

Рязък спад обаче отбелязва подкрепата за единната валута. Еврото събира една трета от гласовете на европейците и отбелязва спад с 6 процентни пункта спрямо година по-рано. Негативният вот е предимно от страните от еврозоната. Един от всеки двама смята, че хармонизирана система за социална сигурност на европейско ниво ще подсили чувството да бъдеш европеец.

Водещи новини

Още новини