Как да разберем, че шумът ни дразни

share

Главоболие и разсеяност са първите симптоми, по които да познаем, че шумът ни влияе негативно, каза за Радио „Фокус" - Пловдив психиатърът д-р Веселин Герев. По думите му главоболието се чувства в челото или в тила.

„Самият шум кара човек да бъде разсеян, да се чувства отпаднал и извън кондиция, тоест ежедневието му върви бавно и тегаво. Той много трудно се концентрира, а неща, които извършва с лекота, вече започват да му костват много време и усилия. Това са основните симптоми на едно продължително шумово въздействие“, обясни д-р Веселин Герев.

По думите му ефект от продължителното шумово въздействие е говоренето на много висок глас.

„Слухът е устроен така, че бута фоновата чувствителност на слуховия анализатор и той започва вече да не чува нормални шумове. Оттам нататък мозъкът вече се превъзбужда, а всичките симптоми на един превъзбуден мозък ги има и при проблемите с шума“, посочи психиатърът.

Д-р Веселин Герев каза още, че човекът подсъзнателно реагира на шума като в обстановка на опасност. За това допринася отделянето на хормонa на стреса – адреналин. „Постоянното по-високо излъчване на адреналин, нарушава функциите на имунната система и води до хронични оплаквания като синдром на раздразненото черво, главоболие, безсъние, високо кръвно налягане, стерилитет и дори до автоимунни болести“, добави специалистът.

Водещи новини

Още новини