Въвеждаме компенсаторна такса като глоба срещу водачите, които карат без винетка. Това е обявила министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пред журналисти при инспекцията на виадукт "Елешница", цитирана от пресцентъра на МРРБ.
Павлова е информирала, че в момента са пуснати за обществено обсъждане проекти на промени в Закона за движение по пътищата и наредбата към него за пътните такси, след което ще бъдат инициирани законови промени, за да се налагат по-строги санкции срещу нередовните превозвачи. Спиране на превозното средство от движение, налагане на глоба и плащането й на момента, са част от мерките в борбата с нередовните водачи. Предвидена е достатъчно сериозна глоба като размер, за да може да гарантира, че ще минимизира в максимална степен опитите за злоупотреба и шофиране без винетки.
Министър Павлова е съобщила, че при проверки това лято е установено, че около 95 на сто от гастарбайтерите, които преминават транзитно през страната, са били без винетен стикер. "Сега въвеждаме солени глоби и възможност за спиране от движение на автомобил, защото това е недопустимо", е подчертала Павлова. Министърът е обяснила, че този вид наказателна такса ще се налага и плаща на момента, като след заплащането й ще се дава винетен стикер с валидност 24 часа.
По думите на Павлова пътуващите българи са по-изрядни, а голям е проблемът при гастарбайтерите. При проверени 10 хиляди транзитно преминаващи автомобила и превозни средства, 9000 са или с незалепен стикер или невалиден непродупчен или без закупен стикер.
Министър Павлова е отчела, че след увеличаване на цената на винетките са събрани 100 млн. лв. повече, като сумата надхвърля 300 млн. лв.. Сериозно е увеличението и при пордажбите - с около 200 хиляди стикера. Средногодишно се продават около 5 млн. винетни стикери, като повечето са с валидност за една година. Отчета до момента сочи, че има намаление в продажбата на седмични винетки, за сметка на сериозно увеличение на броя продадени месечни стикери.