Не може да се търси връзка между сеизмичната активност на Апенините и тази в Югоизточна Европа. Минава се през различни геотектонски структури и микроплочи. Това каза ръководителят на департамент „Сеизмология“ към Геофизичния институт на БАН Емил Ботев пред БНР.
По думите му след силен трус не следва нов такъв, а ставащото в Италия е по-скоро изключение. "В теорията, а и в практиката, в много редки случаи се получават т. нар. „рой земетресения“, когато едно силно земетресение предизвиква неравновесие в дълбочина при земекорните блокове и те, след това, се наместват допълнително. Това са относително редки случаи. За съжаление, са и много по-опасни, защото предходните земетресения отслабват в значителна степен сеизмичната устойчивост на сградите и следващите вече „си свършват работата“. В Италия станаха 3 земетресения с магнитуд над 6 само за два месеца", посочи той.
Ивайло Кожухаров, който живее в град Монтеротондо на 40 км серевно от Рим, сподели, че е усетил силното земетресение, продължило около 15 секунди - около 5 секунди по-малко от предходното. Трусът е съборил предмети от лавиците в къщата му.
Медиите все още нямат данни за жертви. Говори се за срутвания на множество сгради в зоните, ударени от първото земетресение на 24 август. Все още няма изказвания от официални лица. Информацията идва от хората на място, където има и много представители на гражданска защита, пожарната и Червения кръст.