Домашното насилие в България става все по-жестоко (видео)

share

Домашното насилие е един често срещан проблем в България. За много жени то е ежедневие. През последните години, обаче случаите на домашно насилие са свързани с драстични форми на упражняване на физическо насилие. За коментар по темата от Новини.бг потърсихме мнението на експерта Ани Торозова, която е психолог и ръководител на Кризисен център "Св. Петка" в София. Тя е психотерапевт на хора, които са пострадали от домашно насилие.

По думите й статистиката по темата е доста тревожна. „От повече от 20 години имаме директни програми, по които помагаме на жертвите на насилие. През последните години, обаче случаите на домашно насилие са свързани с драстични форми на упражняване на физическо насилие, спрямо жени и деца в семействата, сексуално насилие и емоционално, което много често е подценявано. Емоционалното насилие обаче доста често остава последствия. Тази година започна с два случая на майки, които бяха убити с децата им, вследствие на домашно насилие. Тревожно е, че подобни случаи биват интерпретирани като случаи на ревност”, обясни Торозова.

„В много по-голяма степен жените и децата са жертви на домашно насилие, в по-малка степен са мъжете”, добави тя. „Мъжете в по-голяма степен са жертва на емоционално насилие. Освен това те по рядко се обръщат за помощ. Ако направят това, те предпочитат да споделят за проблема на гореща телефонна линия, където да се запази анонимността им”, уточни специалистът.

Експертът посочи, че всеки може да стане жертва на насилие, без значение от възрастта си. Тя даде и пример за това: „Имали сме жена на 70 години, която се обърна за помощ към нас, тя беше със счупена бедрена кост”.

„Друг мит е, че жертви на домашно насилие стават хора с нисък социален статус. Жертвите са една пъстра картина и като възраст и като социален статус”, подчерта Ани Торозова.

„Домашното насилие е сериозен проблем, който често пъти бива игнориран, поради това, че никой не би искал да говори за този тип проблем. Темата е достатъчно сериозна и болезнена за жертвите. В много голяма степен жертвите на домашно насилие проявяват симптоми, които са характерни и за хората, които са били в концлагери. Става въпрос за т. нар. посттравматично стресово разстройство, което включва безсъние, кошмари, затруднена концентрация, апатия и безпомощност, загуба на вяра, парализа на инициативата. Наблюдава се и недоверие към света, депресивна симптоматика, вегитативни прояви, не са изключени и случаите, в които жените започват да гледат на себе си като на хора, които са второ качество. Тези жени споделят, че живеят с усещането, че не могат да се справят, като професионалисти, като майки. Имат проблеми с идентичността”.

Кризисният център работи 24 часа в денонощието. „Често към него се насочват хора от Съдебна медицина, от горещата телефонна линия, през отдели „Закрила на детето”, социални служби, медицински служби. Жените могат да ползват психологическо консултиране, да получат социална подкрепа, могат да се насочат към адвокат, за издаване на заповед за незабавна защита“.

По думите на Торозова често пъти домашното насилие рефлектира и върху децата в училище те или стават жертви на насилие в училище или самите те проявяват агресивно поведение. „Често тези деца се разпознават като проблемни. Домашното насилие може да засегне силно тяхното бъдеще, когато травмата не е лекувана. Често момичетата, които са били в такава ситуация правят партньорски избори, които са свързани с насилие. Голяма част от момчетата влизат в ролята на агресори. Това е един цикъл, в който насилието се възпроизвежда. Затова, ако травмата не се лекува и връзката не бъде прекъсната, както и ако не се вземат мерки за ограничаване на агресията в семейството то тя се предава от поколение на поколение“, предупреди психотерапевтът.

„Част от проблема е и мълчанието. То се случва зад вратата на семейството. Трябва да се прояви смелост и да се направи крачката, за да се потърси помощ. Така ще има по-голям шанс жертвата да се възстанови. Ако станете свидетел на насилие е важно да реагирате и да се подаде сигнал за това. Обществото не бива да го толерира“, съветва специалистът.

Според статистиката всяка 4-та българка е била жертва на някакъв вид насилие през 2015 г. 166 жени и деца, жертви на домашно насилие, са консултирани в Център за възстановяване, консултиране и психотерапия. 47 жени и деца, жертви на домашно насилие, са настанени в Кризисен център „Св. Петка”. От подадените 1836 сигнала за насилие, в 1017 става въпрос за домашно насилие. 20 мъже са били консултирани във връзка с насилие от страна на партньора, 16 мъже са били жертва на насилие от близки и роднини.

Гореща линия за пострадали от насилие: 0800 186 76

Вижте още във видеото:

Водещи новини

Още новини