С червен килим срещнаха днес българския министър на културата Вежди Рашидов в Пекинския университет по телекомуникации. В последния ден от официалното си посещение в Китай Вежди Рашидов изнесе лекцията „Портретът - послание за образ във времето” пред студентите от Факултета по визуални изкуства.
Президентът на университета Чяо Дзиенюн приветства министър Рашидов с думите: „Щастливи сме, че българският министър на културата, който е много известен скулптор, който е член на три световни академии и има десетки самостоятелни изложби от Австралия до Америка, прие поканата на министъра ни да изнесе лекция пред нашите студенти”. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на културата.
Университетът има 52 000 студенти от 70 държави, а сред 2000-те му преподаватели са и 9 академици. Негови възпитаници са голяма част от най-изявените специалисти в информационните технологии, а една от най-новите тенденции в обучението тук е именно синтезът между новите технологии и визуaлните изкуства.
Министър Рашидов обеща на университетското ръководство съдействие за засилване на контактите с български творци и учени, както и с училищата по изкуствата в България.
На лекцията на министър Рашидов присъства и кураторът на музея „Дзинтай” и почетен председател на Китайската асоциация на колекционерите г-н Юен Си-кун. Той е един от преподавателите в Университета и е известен скулптор, автор на бюст-паметника на българския поет-революционер Христо Ботев, намиращ се в парка Чаоян на Алеята на великите личности. Министър Рашидов изпълни отдавнашната молба на Си-кун и подари на Музея своя скулптура. Музеят „Дзинтай” притежава изключително богата колекция от скъпоценни произведения на изкуството. В програмата на последния ден от посещението на министър Рашидов домакините включиха посещение на Великата китайска стена и на Забранения град.