Депутатите, живеещи във ведомствени жилища на парламента, не получават целите си заплати. От сумата, която им се полага, се удържа ежемесечно размерът на сметките им за парно и ток, научи „Монитор”.
Така законотворците няма как да натрупат дългове към „Топлофикация”, както се случваше в предишни парламенти. По време на мандата на 40-ото народно събрание стана ясно, че избраници са навъртели сметки от отопление и други битови разходи на обща стойност около 30 бона. Парламентарното ръководство стартира тогава акция по събиране на дълговете от стари фактури, за които депутатите си правеха оглушки.
В края на предишния парламент дори беше решено от депутатските възнаграждения да се удържи депозит в размер на 500 лв. за погасяване на евентуални борчове към енергийните доставчици, за изразходвана вода и телефонни разговори, които се пишат на сметката на Народното събрание.
При ремонтите на мандатните жилища на парламента през 2010-а с нова енергоспестяваща дограма пък се сдобиха 46 апартамента. Освежаването им глътна общо 600 000 лв. В момента срещу още 420 000 лв. се поставя нова дограма на останалите квартири, като е изготвен специален списък с желаещите да получат модерни рамки за прозорците си депутати. Избраници се похвалиха, че честитките, които получават за отопление, са се стопили драстично, почти наполовина, след смяната на дървената им дограма с PVC. Докато търпяха несгодите от овехтелите черчевета депутати, сред които Димитър Лазаров от ГЕРБ, се оплакваха, че в жилищата им бушуват ветрове и сметките им за парно през зимата надхвърлят 400 лв.
Главният секретар на парламента Иван Славчов съобщи пред „Монитор”, че вече са реализирани икономии и благодарение на дограмата, която беше монтирана на сградата на парламента. Точната сума щяла да стане ясна след приключването на тази бюджетна година, но размерът на спестяванията бил приблизително 25% от досегашните сметки, които е плащала институцията за отопляването на депутатите, докато се трудят, уточни Славчов.
С нови енергоспестяващи врати се сдоби сградата на парламента на площад „Народно събрание”. Те са досущ като старите дъбови порти, заради изискването визията на законодателния храм, който е паметник на културата, да не изменя. Подмяна на рамките на прозорците пък бе предприета в бившия Партиен дом, където заседават парламентарните комисии.