Целодневната форма на обучение ще донесе на училищата много средства в период на криза, а там, където няма стаи, ще се търси помощ от съседни училища. Това заяви заместник - министър Милена Дамянова за БНТ.
Целодневната организация е в помощ на родителите, казва Дамянова, защото те са сигурни, че децата им не са на улицата, докато са на работа. Тя все пак уточнява, че ако родителите не желаят, могат и да не оставят детето си в училище и следобед.
Според зам. - министъра, децата не би трябвало да се изморяват в занималнята, защото ученето трябва да се редува с извънкласни занимания.
Европейските пари трябва да влязат в училищата до края на тази календарна година. Освен това и самото въвеждане на целодневното обучение ще донесе пари -това са общо 34 млн. лева за първи и втори клас за 2010 и 2011 година.
Освен парите обаче са нужни и сгради - това е проблемът на големите градове. Според Милена Дамянова се обсъждат различни варианти като например използване на сградния фонд на съседни училища, където няма много деца.
Някои училища могат да решат от СОУ- та да станат основни, за да поемат целодневното обучение. Процесът ще върви поетапно от 1- ви до 7- ми клас като според зам.-министър Дамянова няма да бъдат наказвани директорите, които не са организирали целодневното обучение.
Целодневното обучение - пари по време на криза за училищата
- 30.05.2011 | 20:28
- 1084