При продължаващите разкопки в подстъпите на скалния град Перперикон екипът на Николай Овчаров разкри днес гроб на високопоставен монах.
Намира се в дясната част на олтара на разкритата наскоро най- голяма църква в Родопите, датирана от 5 век и това място отрежда високия му сан. Покрит е с плочи, дълбочината му е до 70 см., добре е изсечен и в него има съоръжение за оттичане на водата. Не са открити кости, вероятно те са изтлели, тъй като почвата е била с висока киселинност.
Според Овчаров другата версия е тленните останки да са били преместени във времето в костница. Данни за неговата датировка са получени от намерените в него керамични парченца от тази епоха.
При разкопките са разкрити общо 35 гроба, като без този на високопоставеното духовно лице, в тях са намерени позлатени, сребърни и бронзови накити, обеци, пръстени и позлатена апликация. Всички те са от втория период на църквата - 12- 13 век. Върху единия от тях на плочата му има кръст, името на човека и молитвени надписи. Археологът уточни, че тези надписи тепърва ще се доразчитат. Той допълни, че двама реставратори работят по керамичния под на църквата, намерена е част от мазилка. Вероятно още през 5 век тя е била стенописвана, смята Николай Овчаров.