80% от българите не умеят да плуват. Най-безразсъдни са младежите - не знаят как да постъпят, като попаднат в мъртво вълнение. Най-голямата им грешка е, че не знаят, че не бива да се плува срещу него. Младите също признават, че нямат опит и са се научили да плуват от роднини и приятели. Това заявиха експерти в ефира на БНТ.
"Младежите са с голямо самочувствие, пренебрегват червения флаг и указанието на спасителите и съответно понякога заплащат с живота си", заяви спасител.
През последните седмици вече има няколко удавници на родните плажове. "В основата на проблема е невъзможността да се организираме и да дадем на децата необходимата плувна култура. Препоръчително е обучението да започне на спортни съоръжения, където има спасители, медицинско присъствие, добра хигиена и добър треньорски състав. За жалост обаче местата у нас са оскъдни.
Създаването на такива места е предпоставка за подобряване на спортната култура и здравето", заяви експертът по плуване Тодор Колев.
"Като специалист смятам, че е най-добре децата да започнат да плуват на 7-8 години, но това не пречи от по-ранна възраст, например 3-годишна, да влязат в басейна. Никога не е късно човек да влезе в басейна - плуването е за хора от 1 до 101-годишна възраст. Плуването развива тялото много симетрично, освен физически, то и психически", заяви Ирена Дамянова, треньор по плуване.
"При попадане в ситуация, застрашаваща живота, е важно това колко са практикували спорта. Тук важна е психиката. Съветваме всички да запазят спокойствие, защото това е на първо място", заключи Колев.