"Историята доста брутално нахлу в живота ни. Можем да видим колко е различен светът само за няколко седмици. Дори да не го наречем задължително деструкция, има много силно изразена разрушителна тенденция и регрес - връщане към по-примитивни модели". Това каза в предаването „Неделя 150“ по БНР социалният антрополог доц. Харалан Александров.
Според него политическият регрес е видим в много отношения. "Мека негова форма е корупцията, а друг негов израз е слабото лидерство. Напускането на Великобритания също може да се разглежда като регресивно явление, въпреки че тези тенденции там са изразени по един очарователен начин", каза Александров.
Относно събитията в Турция той посочи: "Каквото и да се случи в Турция, то е дар от Бога или от някой друг за едноличния режим на Ердоган, който обаче не противоречи на демокрацията в нейния тесен смисъл. Едно харизматично лидерство като това на Ердоган, което си поставя за цел да траснформира светската турска държава още не знаем точно в какво, се радва на много широка обществена подкрепа. Речта на омразата няма как да сработи, ако не се опира върху човешката природа. Омразата е вътре в нас. В смутни времена, в които са разколебани утвърдените модели, има много добра почва за мобилизиране на омразата", посочи социалният антрополог.
По думите му, в развитите страни дебатът за езика на омразата просто е разположен в една по-разумна и възпитана рамка, но това все по-малко е така. "Човешките общности винаги намират начини да мразят и да заобиколят политическата коректност", смята Александров.