В Атанасовското езеро в Бургас еколози са открили възрастен екземпляр на червенобуза костенурка. Тя вреди на местните видове блатни костенурки и на екосистемата като цяло. Това съобщиха от Българската фондация Биоразнообразие /БФБ/. От там уточниха, че това е първото документирано наблюдение на този вид в езерото.
Червенобузата костенурка е една от най-често отглежданите като домашни любимци.
Присъствието й в дивата природа е много обезпокоително и този вид е поставен в "топ 100" на най-инвазивните видове в списъка на Международния съюз за защита на природата. Най-вероятно някой е решил да се раздели с домашния си любимец, но не си е дал сметка какви последствия може да има действието му за дивата природа и за видовете, които естествено обитават местата, заяви Спас Узунов - консервационен експерт в БФБ.
Червенобузите костенурки са с по-ниска възраст за полово съзряване, по-висока репродуктивна способност и оцеляване на малките, по-големи размери на тялото, което им дава преимущество в борбата за заемане на местообитанията и използването на хранителните ресурси, вреда нанасят и пренасяните от червенобузите костенурки различни заболявания.
Безразсъдното освобождаване на домашни любимци в дивата природа създава предпоставки за необратими изменения във видовия състав и структурата на популациите на водните организми.
Освобождаването, освен че е забранено от Закона за биологичното разнообразие, се наказва и с глоба до 2000 лева, добави Узунов.
В Атанасовското езеро откриха опасна костенурка
- 06.06.2016 | 14:36
- 4136