До три години затвор чака всеки, който пусне на пазара храни с изтекъл срок на годност. Това предвиждат поправки в Наказателния кодекс, които Министерският съвет публикува за обществено обсъждане, съобщава в. Монитор.
В момента за такова нарушение се предвиждат само административни санкции, като глобата е от 2000 лв. до 4000 лв. при засечен първи случай. При втори гаф търговците се бъркат с до 6000 лв., а при трети – магазинът се затваря временно. Още през лятото ресорният министър Мирослав Найденов сигнализира, че наказанията не са достатъчно сурови и глобата трябва да е поне 10 бона за първо нарушение и запечатване на обекта при второ.
Зачестилите случаи на предлагани стари храни, които заплашват здравето и живота на хората, обаче налагат криминализиране на деянието, аргументират се вносителите на поправката в НК от Министерския съвет. Поправките в НК предвиждат нарушителите да бъдат вкарвани в затвора при самото установяване на престъплението, а не да се чака някой да пострада от немарливостта на търговците.
До три години зад решетките се предвижда и когато на пазара се пускат храни без етикет. Продажбата на стоки с неустановен произход също се приема от вносителите като деяние, което е с висока степен на обществена опасност и трябва да се наказва със затвор. Под ударите на закона ще попадат и производителите, които лъжат в надписите за съставките на продуктите.
С промените се затяга и контролът при производство на препарати за защита на растенията. Причината е, че те също могат до доведат до натравяне при консумация на растителните продукти, обработвани със съответния препарат. Като превенция се предвижда затвор и за производители и вносители на такива продукти, ако се установи нарушения на законовите изисквания
Предложените от Министерския съвет промени в Наказателния кодекс отговарят и на настояванията на шефа на Агенцията за безопасност на храните д-р Йордан Войнов, който още преди месец поиска затвор за продукти с изтекъл срок на годност или неустановен произход. Въпреки масираните проверки търговците продължават да злоупотребяват с потребителите, като им предлагат продукти, негодни за консумиране, констатира тогава той.