Журналист: Успешният терористичен акт кара обществото да си представи неща, които го парализират

share

Страхът вече се усеща. В Европа думата, която никой не използва е демография. След 20 години европейците ще са 10% от населението на света. Това каза Иван Кръстев, председател на УС на Център за либерални стратегии в предаването "Панорама" по БНТ.

„Сега е много по-лесно да промениш правителството си, ако искаш да промениш страната си, отколкото през миналия век. Големият проблем на европейците не са атентатите. Ако погледнете статистиката ще видите, че смъртността при терористичната вълна през 70-те години в Западна Европа е била много по-голяма“.

„Всичко, което европейците имат привлича. Средната възраст на нашите общества е над 35-40, докато при съседни държави е 18-20 г. Така голяма част от сблъсъка е поколенчески“.

Според журналистът това е провалът на модела за модернизация. „Смятаме, че ако ние дадем на тези страни пари няма да има миграция. Най-бедните имат голям проблем с миграцията. Тревожността, която се случва, е не заради тероризма, а защото това, което сме очаквали не се случва. Успешният терористичен акт е да накара обществото да си представи неща, които го парализират. Разпространяването на апокалиптични представи е пагубно за обществото. Именно по тези причини по време на война е абсолютно забранено да се всява паника“.

„Доносникът е основна фигура за борба с тероризма. Имаме различни форми на истерия и различни представи за бъдещето, затова и страховете са различни“. „Бих предложил на хората да не се успокояват с хапчета, а да говорят за проблема. Не бива да се превръщаме в литературния герой, който се самоубил от страх пред смъртта“, призова Кръстев.


 

Водещи новини

Още новини