Ударни проверки за незаконно остъклени тераси тръгват в големите градове в страната. Инспектори от ДНСК ще следят за балкони самоделки в София, Варна, Пловдив, Бургас, предаде бТВ. Ако собствениците нямат разрешение да зазидат или остъклят прозорците, ще трябва сами да ги премахнат.
Живеещите в панелните блокове в големите градове масово остъкляват балконите си. Едва под 5% от всички обаче искат разрешение за това от общината. 90 на сто от незаконно закритите прозорци са в периферните квартали на София и Варна. В морската столица, например, цяла кооперация може да остане без остъклените си балкони.
Роднина на съсед пуснал жалба до РДНСК за нередности в изпълнението на строежа. Заради тях често се получавали течове и в стаите влизала дъждовна вода. Хората се обърнали към кметството на район Приморски, откъдето ги посъветвали да си сложат остъкления.
„Казаха ни, че може да бъде направено това, тъй като това е нещо, което нито застрашава конструкцията на блока, нито утежнява. Да не говорим, че на много централни улици във Варна има къде-къде по-големи остъкления, които се набиват на очи, а да не говорим за тези, незаконните строежи”, коментира Екатерина Борисова.
От строителния контрол твърдят, че остъкленията на 7-те апартамента са направени без никакви разрешения и строителни книжа, което е нарушение. И признават, че не правят поголовни проверки на модифицираните балкони.
„Правим само по жалба, по сигнал, проверките. А и нямаме физическа възможност, нито време за такава масова проверка, в края на краищата всичко това се извършва пред очите на районите и общините, а те трябва да контролират незаконното строителство, те издават книжата”, обясни Цветана Малинова от РДНСК – Варна.
Преди година bTV разказа за Мария Манчева - собственичка на първия преустроен балкон, застрашен от събаряне. След шума в медиите и факта, че под ударите на закона попада само тя, действия не бяха предприети. Мария припомня, че скандалът избухна точно след жалба на съседка, независимо че и нейната тераса също е остъклена. Жената не смята, че проблемът трябва да се решава „на парче".
„Най-лесният начин да се реши този проблем е едни лесни мерки за узаконяване и оттук нататък, наистина съгласна съм, че трябва да има еднаквост, но да се каже на хората как да го правят и не след жалба на съсед да се каже „Оп, това е законно, това е незаконно", как може една жалба на съсед да прави нещо законно или не”, недоумява Манчева.
От РДНСК отричат да стоят със скръстени ръце. От началото на годината досега само във Варна са премахнати почти 140 незаконни обекта - пристройки, надстройки и жилищни сгради. Досега няма нито една принудително съборена остъклена тераса.
Проверяват за незаконно остъклени тераси
- 21.11.2011 | 12:46
- 3125