В 13.00 часа днес станаха точно шест денонощия, откакто ГКПП "Кулата - Промахон" на българско-гръцката граница е затворен за преминаване на всички видове превозни средства. Това каза за БТА областният управител на Благоевград Бисер Михайлов, който и днес бе на граничния пункт, за да съдейства за облекчаването на положението на стотиците шофьори, които са принудени да понасят незнайно още докога на пътя несгодите на блокадата.
Това се случи, след като протестиращите гръцки фермери спряха пропускането на автомобили, неспазвайки договорения график, а българските превозвачи отговориха с контрапротест с твърдата позиция да бъде изцяло вдигната блокадата, да се изтеглят тракторите и техниката, струпани от гръцка страна и до си осигури нормален трафик. Подкрепи ги категорично и министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Ивайло Московски, който и вчера заедно с областния управител дойде за пореден път на пункта в опит за среща и преговори с представители на гръцките власти и протестиращите фермери, оказали се отново безрезултатни, припомни Михайлов.
Колоната от чакащи товарни автомобили на българска територия не е помръднала от понеделник на обед, а продължава и да се увеличава. Тя е дълга 12-13 км, а в последните четири-пет километра е двойна, товарните автомобили са подредени по два в редица в аварийната лента и едно от платната на автомагистрала "Струма". Към 10 часа към нея се присъединиха два гръцки камиона и латвийски товарен автомобил с украински шофьор. Пред репортер на БТА шофьорите казаха, че нямат друг избор и се надяват границата да бъде отворена скоро и да продължат със стоката си на юг.
Малко по-напред в колоната пет-шест румънски шофьори се бяха събрали на кафе, приготвено на туристически газови котлони. Пред тях на групички интернационалната общност допълваха поляци и българи, които разказаха, че са тук от вторник.
Пропускат се само коли с деца, болни хора и камиони с жива стока или опасни материали, каза областният управител. От 15 януари започнаха заради протести първите временни затваряние на този граничен пункт, припомни той. Те бяха краткотрайни и предварително обявявани, но към края на януари и началото на февруари започнаха по-сериозните и дълги спирания на трафика. По думите на Бисер Михайлов от гръцка страна не се поема никаква отговорност, за да се разговаря и да се реши проблемът.
И днес около 10 часа се очакваха двата буса, които през последните дни превозват бедстващи шофьори от километричната колона на гръцка територия, за да дойдат до българския пункт и да си купят храна, вода, цигари и други неща от първа необходимост. "На сто процента правим всичко възможно, за да помогнем на хората и час по-скоро да се излезе от тази кризисна ситуация", каза Михайлов в отговор на въпрос дали българските власти правят необходимото за облекчаване на ситуацията. Със съжаление той отбеляза, че няма с кого да се преговаря и кой да отговори на исканията от българска страна. Областният управител припомни, че и вчера, за пети пореден път, по този повод на пункта е дошъл българският транспортен министър Московски. "Нашите искания са напълно справедливи и съобразени с европейското законодателство", допълни Бисер Михайлов.
Според Вангел Цилев - един от участниците в контрапротеста на българския пункт, официалните български власти са реагирали адекватно. Той и колегите му са благодарни за категоричната позиция на подкрепа, която са получили от министър Московски, областния управител и цялата местна власт. "Продължаваме да настояване за изтегляне на всички земеделски машини от пункта и трайното му отваряне за движение в двете посоки, каза той. Нямаме нищо против протестите на гръцките фермери, но не по този начин - с блокиране на границата." Според Цилев е радостно, че вчера петрички адвокат е подал първата жалба в съда за претърпени загуби от блокадата, той призова и много други хора да последват този пример.
И днес коли обикаляха колоната на българска територия и раздаваха на шофьорите вода и храна, осигурени от общините Петрич и Сандански, БЧК и други дарители. На скара край пункта се приготвяха кебепчета и кюфтета, дарени от съюзи на българските превозвачи за подпомагане на чакащите в колоната. "Скараджиите" разказаха, че преди ден момчета докарали с кола хиляда кюфтета и кебапчета, като съобщили, че те са дарение от българската футболна звезда на гръцкия ПАОК Димитър Бербатов и били за изхранване на хората на гръцка територия.
Шофьор от Бяла Слатина каза, че вчера е потърсил медицинска помощ, защото имал силни болки в крака.
Линейката, която дежури постоянно на ГКПП "Кулата" веднага пристигнала, прегледали го, закарали го до аптеката, купил си инжекции и отново го върнали при камиона. "Тежко е, да не говорим, че не сме се къпали една седмица, но какво да кажат колегите, които са от другата страна на границата", добави той.
Българският тираджия Емил Зикатанов, който от миналия понеделник е в колоната на гръцка територия, на 4 км от пункта "Прамахон", отговари, че е много зле там, защото липсвала вода за миене, свършвала и водата за пиене, снабдяването с храна също било много трудно и скъпо. Започнала вече да се разваля и стоката в много от камионите, които превозвали портокали, мандарини, краставици, домати, марули. Негов колега се върнал в Солун да разтовари превозваните фиданки, които започнали да съхнат.
Загубите на превозвачите предстои да бъдат изчислявани, каза областният управител Бисер Михайлов. Те наистина са огромни, блокадата се отразява много негативно и на Благоевградска област, коментира той. По думите на кметовете на Сандански и на Петрич тежки загуби търпят дребният и семейният бизнес, защото оборотите в магазините са паднали катастрофално. Неизбежно ситуацията се отразява и на зимния туризъм в курортите Банско и Разлог. Снабдяването на шивашките цехове, които шият на ишлеме, също е много затруднено. Така че освен загубите, които търпят транспортните фирми, изключително негативен е резултатът и върху самата област Благоевград, обобщи Михайлов.