Етажна собственост в Русе е на път с решение на съда да изгони свой съсед и собственик на жилище, който не е плащал такса "вход". Това става ясно от решението на Русенския районен съд (РРС), който на 2 февруари е признал, че има основание длъжникът да бъде изведен от апартамента му заради дълговете към целия вход, пише "Сега".
Неплатените разходи са натрупани за повече от 5 години и са за поддръжка на общите части на вход Д от блок "Мара Манева" на ул. "Плевен" в дунавския град. Според информацията от съда русенецът с инициали К.П.К. дължи общо 670 лв. за периода от юни 2009 до октомври 2014 г. Месечната такса е 5 лева. След поредица от предупреждения по закона за етажната собственост и давани срокове, в крайна сметка входът свиква поредно общо събрание, на което да се саморазправи със съседа. И на 1 февруари 2015 г. решава длъжникът да бъде изведен от жилището за 1 година.
От решението на съда обаче става ясно и каква е позицията на обвинения от недоволните съседи. Длъжникът не отрича, че е собственик и е съгласен, че трябва да плаща наравно с другите за поддръжката на общите части. Той обаче се защитава и пред съда с тезата, че никога не е отказвал да плати. Неговата гледна точка е, че е поискал ясна и точна счетоводна отчетност от етажната собственост. "Всички претендирани от него суми по отделните фондове щял да плати само когато му бъде предоставена вярна първична и периодична счетоводна информация", се казва в информацията на съда по делото.
Според изводите на съда обаче разпоредбата на закона за собствеността дава възможност собственик да се изважда от имота му по решение на общото събрание и то за срок до 3 години. РРС потвърждава, че процедурите са спазени от страна на етажната собственост, която е завела делото срещу съседа си. Така се приема основанието на останалите собственици да искат изваждане на длъжника от имота му. Решението гласи още, че той трябва да плати и разноските по делото - общо 50 лева. Обвиненият може да обжалва пред Русенския окръжен съд.
Възможността съсед да бъде изваден от собствеността си с решение на общото събрание е разписана в закона от няколко години и досега не е била оспорвана. Причина за решение на общото събрание например може да бъде системно нарушаване на обществения ред или заплаха от пожар. По принцип собственикът би могъл да даде жилището под наем, да го продаде или да го остави празно.
През декември миналата година в Пловдив имаше подобен случай, при който съседи осъдиха възрастна жена да напусне жилището си в блок в кв. "Кючук Париж". В този случай обаче не става дума за задължения, а за нарушения на реда и заплаха за самата сграда. Тя пробила ВиК инсталацията, отрязала елкабелите и дори увредила конструкцията на блока заради постоянни наводнения. С решение на Пловдивския районен съд собственичката е била осъдена да напусне апартамента за 3 години.
Блок в Русе може да изгони собственик заради неплатени 670 лева
- 05.02.2016 | 07:18
- 1847