Приемна в Кюстендил организира днес националният омбудсман Мая Манолова. Тя участва и в среща с 11 директори на заведения, работещи в сферата на предлагането на социални услуги в областта. Манолова посети и Център за настаняване от семеен тип в града, предаде БТА.
Мая Манолова посочи, че е в Кюстендил и във връзка с приоритетите, които си е очертала за настоящата година - монополите и битката на гражданите, децата в институциите, самотните деца, тези в риск и темата със социално-изключените и застрашените от това хора.
Най-големият проблем в цялата страна е този с "невидимите хора" - това са бездомните, самотните, болни хора. В Кюстендил работи домашен социален патронаж, който с помощта на общината предоставя услуги едва на 450 души, посочи омбудсманът.
"Държавата отсъства. Ангажирам се да направя съответните постъпки такъв вид дейност да бъде финансирана от държавата и да се включи в т. нар. делегирани дейности, каза Манолова. Тя уточни, че в област Кюстендил няма кризисен център или дом за временно настаняване на хора, които нямат покрив над главата си. "Според официалната статистика, бездомни хора в областта няма. Единствената община, която е посочила, че има двама души без дом е община Кочериново", каза още Манолова. Тя допълни, че това е положението в цялата страна и уточни, че според официалната статистика бездомните са около 1-2 процента, но според изследвания на европейски организации, действителният брой на бездомните в България е 6,8 процента, или близо 500 хиляди души. Оказва се, че голяма част от тези хора са образовани, специалисти и по някаква причина са попаднали на улицата, разказа Манолова.
Омбудсманът уточни, че е същият и проблемът с липсата на центрове за хора, пострадали от домашно насилие, а според нея такива центрове трябва да има във всеки областен град в страната. Манолова каза още, че от институцията, която представлява започват проверки на домовете за деца, лишени от родителски грижи, от която ще бъда подготвен специален доклад. Такъв ще бъде разработен и по темата със "социално изключените", след което институцията ще излезе с конкретни предложения на държавата.
Манолова посочи, че е поела конкретни ангажименти във връзка с осигуряването на устойчивост на социалното заведение в Кюстендил, което днес посети и посочи, че често след приключването на определен проект, услугите, предоставяни на уязвимите групи остават "да висят". Манолова допълни, че ще отправи предложение към социалното министерство предоставянето на тези услуги да продължи.