Цачева: Темата за детето трябва да е приоритетна

Булфото
share

Дълбоко убедена съм, че темата за детето трябва да стои на вниманието на семейството, на цялото гражданско общество, но и да бъде приоритет на всеки действащ политик. Това каза днес председателят на парламента Цецка Цачева на откриването на публично обсъждане в Народното събрание на проекта за Закон на детето.

На кръглата маса, организирана от Министерството на труда и социалната политика /МТСП/, автор на законопроекта, присъстваха
депутати и представители на неправителствени организации.

Председателят на парламента приветства работата на МТСП по законопроекта като негов автор съвместно с неправителствените организации и отбеляза, че проектът за закон е в пълен синхрон с Конвенцията за правата на детето за ООН. По думите й в световен мащаб той отговаря на ценностите на грижата за детето. Цачева отбеляза, че за първи път законодателно се уреждат превенцията на рисковете и подкрепата към семейството за отглеждането и развитието на детето. Цачева оцени положително специалните мерки и грижи за децата с увреждания, изоставените деца и тези от рисковете групи.

Сред акцентите в новия закон, представени на форума, са глобите за родители, които системно оставят децата си до 8 годишна възраст без надзор /до 1000 лв./ , санкциите за търговци, които продават алкохол и цигари на деца /до 8 000 лв./, забраната за разкриването на самоличността на деца - жертви на престъпления, сексуално посегателство и трафик и въвеждането на санкции /до 2000 лв./.

Проектозаконът забранява деца до 3 години да бъдат настанявани в социални домове. Целта според авторите на закона, е децата да бъдат отглеждани в приемни семейства.

В законопроектът е предвидено още на мястото на съществуващата Държавна агенция за закрила на детето да бъде създадена Комисия по правата на детето към Министерски съвет за координация на политики, мониторинг и контрол по правата на детето.

Зам.-министърът на труда и социалната политика Валентина Симеонова съобщи, че до края на месеца законопроектът ще бъде подложен на широко обществено обсъждане, а след това ще бъде внесен в парламента.

Водещи новини

Още новини