До 1 000 лв. глоба за родители, оставили без надзор децата си

Булфото
share

Правата на децата ще се гарантират с нов Закон за децата, който ще влезе в сила от 2013 година. Ще се въведат сериозни финансови санкции за длъжностни лица при конкретни нарушения. Безотговорното родителство също ще се наказва.

Проектът на закона предвижда глоба от 300 до 1 000 лева за родители, които оставят без надзор децата си, обясни заместник социалният министър Валентина Симеонова.

"Ако родител излезе да купи хляб от магазина и остави детето за 10 мин. – дали ще го санкционираме. Това е несериозно. Естествено, че няма. Въпросът е да няма системност, т.е. да не се случва така, че родителят непрекъснато да оставя детето само в къщи", заяви тя.

До 8 000 лв. ще е глобата за търговци, които продават на деца цигари и алкохол, а до 1 000 лв. - за лекар, който съветва дете да бъде изоставено.

"Решихме, че когато става дума за глоба за физическо лице, тя не трябва да бъде по-висока от 1000 лв., защото наистина ще бъде неработеща и несъбираема", псочи Симеонова.

Родителите ще отнасят глоби и ако възпират децата да посещават училище. Семейни помощи ще се отнемат за неваксиниране, но за да не страда детето – помощта може да бъде и в натура. "Дрехи, храна, издръжка, може да се плаща такса за детската градина, но да не се дават пари на родителите", поясни зам.-социалният министър.

Майки, които изоставят децата си, ще подлежат на санкция и ще плащат такси в определен размер, а ако нямат доходи – ще полагат обществено полезен труд – се предлага със законопроекта, предаде БНР.

Изрично ще се забрани да се разкрива самоличността на деца - жертва на престъпление, сексуално насилие или трафик. При разкриване на такава самоличност, медиите ще бъдат глобявани в размер на до 2 000 лв.

Подготвеният нов Закон за детето ще забрани настаняването на деца до 3-годишна възраст в институции. Това ще означава, че изоставените бебета ще отиват в приемни семейства, а съдът ще е длъжен на 2 години да преразглежда решенията си за настаняване в институция, за да се прецени дали с това дете се работи.

14-годишните ще имат право на личен достъп до съд. Така ще се гарантира, че при неглижиране от родители и институции на проблеми, подрастващите ще могат да търсят правата си като възрастни по съдебен път.

Водещи новини

Още новини