Анализатори: 2015 - политическо безвремие, догодина нов пророк

Novini.bg
share

2015-а в България е година на политическо безвремие, посочват от Института "Иван Хаджийски" в годишен анализ. От двете основни линии на развитие - стабилност и реформи - все по-голяма тежест добива императивът на "стабилността", дори с цената на задълбочаващо се задлъжняване.

Политическата апатия отново бе демонстрирана на местните избори, а почвата продължава да се наторява за избуяване на популистки идеи, смятат от Института и посочват, че nрез 2016 г. не е изключено да се появи нов /кандидат/ пророк.

От Института представят 2015 г. в огледалото на 2014 г., като използват годишния анализ за 2014-а. Те определят 2014 г. като преломна година в международните отношения, а за 2015 г. е характерно задълбочаване на глобалната криза и нова крачка в трансформацията на световния ред.

За 2014 г. анализаторите коментират, че България е излязла на осветената част от международната сцена.
През 2015 г. според тях светлината става по-ярка. Ако се съди по някои изявления на президента Плевнелиев, българско-руските отношения са паднали до още по-ниска точка. Но във външнополитически план премиерът Борисов се стреми да балансира между САЩ и Русия, вече в много по-усложнен контекст, се посочва в анализа за 2015 година.

От Института отбелязват за 2015 г., че политическата стабилност не е достатъчна и допълват, че макар местните избори да са били успешни за партиите от управляващата коалиция, няма гаранции, че управленската формула ще се запази и няма да се стигне до нов предсрочен вот.

В анализа за 2015 г. се посочва още, че вътрешнонестабилни и изложени на противоречия се оказват всички участници в 43-я парламент. Разминаването на стратегическите виждания пролича нагледно при обсъждането, гласуването и политическите реакции след конституционните промени, отбелязват анализаторите и допълват, че въпросът за предсрочни избори е бил директно поставен, макар че идеята няма обществена подкрепа, а състоянието на опозицията не се е подобрило. Дали през 2106 г. ще има избори "две в едно", ще зависи от поведението на "реформаторите", но най-вече от политическата игра на партията ГЕРБ и личните амбиции на Бойко Борисов, смятат от Института.

Водещи новини

Още новини